نرم افزار حسابداری سوپرمارکت

نرم افزار حسابداری سوپرمارکت

فهرست مطالب

نرم افزار حسابداری فروشگاهی سوپرمارکت

یکی از اصناف و واحدها اقتصادی که نیاز مبرمی به داشتن یک نرم افزار حسابداری مناسب و قدرتمند دارند، سوپرمارکت ها هستند. ویژگی های خاص و اقتضائات این شیوه از فعالیت اقتصادی، باعث شده تا در هر وسعت و میزانی از مشتری، نیاز به نرم افزار حسابداری سوپرمارکت محسوس باشد. واقعیت این است که مجموعه وظایفی که مالک یک سوپرمارکت یا متصدی آن برعهده دارد، رابطه نزدیکی با لزوم حفظ نظم و دقت در انجام محاسبات دارد؛ از دقت در ثبت و صدور فاکتور تا دقت در جلوگیری از قطع زنجیره تأمین کالاهای مختلف. سوپرمارکت های موفق و مجهز، فارغ از اینکه یک هایپرمارکت با ده ها کارمند باشند یا صرفاً یک مغازه منفرد، نیاز دارند تا با یک نرم افزار حسابداری سوپرمارکت، نظم و دقت را برای بعد مالی کسب وکارهای خود به ارمغان آورند. هرچند نظم و دقت، تنها مزایایی نیستند که در استفاده از نرم افزار حسابداری سوپرمارکت نصیب متصدیان امور خواهد شد. در ادامه قصد داریم تا ضمن پرداختن به برخی از جزئیات مختلف خرید، انتخاب و تشخیص یک نرم افزار مدیریت کسب  و کار سوپرمارکت مناسب و قابل اتکا، کارکردها و همچنین مزایای بیشتر آن را نیز بررسی کنیم. پس اگر یکی از صاحبان این قسم کسب وکار هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

نرم افزار حسابداری سوپرمارکت و نیاز این واحدهای صنفی

برای این منظور که متوجه شویم اساساً چرا یک سوپرمارکت به نرم افزار حسابداری یکپارچه نیاز دارد، بهتر است مسیر را برعکس طی کنیم؛ از نیازهای یک سوپرمارکت به قابلیت های یک نرم افزار حسابداری سوپرمارکت برسیم. ما معتقدیم برخی از علل نیازمندی اینگونه از واحدهای صنفی به نرم افزار حسابداری سوپرمارکت، عمومی بوده و در تمام واحدهای صنفی قابل مشاهده است و برخی دیگر به شکل اختصاصی، مربوط به ماهیت سوپرمارکت هاست. در ابتدا با نیازهای اختصاصی شروع می کنیم.

دانلود نرم افزار مدیریت صندوق فروشگاهی هایپریک

برقراری مداوم و مستمر زنجیره تأمین کالا با نرم افزار حسابداری سوپرمارکت

واقعیت این است که یک سوپرمارکت، اساساً بخشی از زنجیره تأمین کالاست و به همین خاطر بخش مهمی از موفقیت آن در گرو خرید و فروش مداوم کالاست؛ خرید و فروشی که نباید بخاطر ناقص بودن اقلام و تمام شدن موجودی یک کالای خاص قطع شود. اغلب مشتریان در صورت قطع زنجیره تأمین یک کالای خاص، اعتماد خود را به سوپرمارکت شما از دست می دهند. پس نیاز دارید تا به طور مداوم خریدها، فروش ها و میزان موجودی هر کالا را زیر نظر داشته باشید. هایپریک به عنوان یک نرم افزار حسابداری سوپرمارکت موفق، به شما کمک می کند تا یک پلتفرم یکپارچه برای ایجاد پیوند بین انبارداری و حسابداری داشته باشید. در این سیستم هایپریک، با نگهداری از اطلاعات به روز و لحظه ای اقلام موجود و اقلام فروخته شده، به شما در مورد کاهش موجودی یک جنس خاص هشدار می دهد. هایپریک در انبارگردانی خبره است.

ثبت و نگهداری اطلاعات مالی فروش به کمک نرم افزار حسابداری سوپرمارکت

از سویی دیگر یک سوپرمارکت، بخاطر ماهیت خاصی که اجناس عرضه شده در آن دارد، با خریدهایی با ارزش پایین اما پرتکرار و متعدد روبرو است. مثلاً یک بوتیک ممکن است در طول روز 20 فروش موفق داشته باشد، اما هر یک از این 20 فروش، به طور میانگین 400 یا 500 هزار تومان ارزش داشته باشند. این در حالی است که یک سوپرمارکت ممکن است بیش از 200 یا حتی 1000 مرتبه فروش را در روز تجربه کند اما با میانگین ارزش 40 یا 50 هزار تومان. پس بدیهی است که ثبت و نگهداری اطلاعات مالی فروش، در یک سوپرمارکت به مراتب سخت تر و وقت گیرتر از سایر واحدهای صنفی است. در حالی که سایر مشاغل ممکن است پس از سپری شدن یک سال مالی دفاتر فروش خود را پر کنند، در سوپرمارکت ها، شاید حتی به شکل هفتگی دفاتر فروش پر شوند. همین موضوعات مدیریت اطلاعات مالی فروش را در یک سوپرمارکت سخت می کنند. از همین رو پیشنهاد می کنیم یاری و همکاری یک نرم افزار حسابداری سوپرمارکت موفق مانند هایپریک را از خود دریغ نکنید. این پلتفرم به شما این امکان را می دهد تا تمام اطلاعات مربوط به تراکنش ها(چه خرید، چه فروش) را ثبت کرده و با کمترین زحمت بازخوانی کنید.

ارائه خدمات فروش به مشتریان

بالا بودن تعداد فروش ها در یک روز، علاوه بر مورد اخیر، یک نیازمندی دیگر را نیز در فضای کسب وکار سوپرمارکت ها ایجاد می کند. پروسه محاسبه قیمت خریدها، صدور فاکتور، ثبت در سیستم و پرداخت آن توسط مشتریان، مجموعه اعمالی هستند که ما نام نهایی کردن فروش را برای آن ها انتخاب می کنیم. نهایی کردن فروش در یک سوپرمارکت با وجود چندین مشتری در یک موقعیت خاص، باید به سرعت هرچه تمام انجام شود. مشتریان علاقه ای ندارند که برای محاسبه قیمت چند چیپس و ماست و پرداخت پول آن، در صف بایستند؛ پس به عنوان متصدی فروش باید با تمام سرعت نهایی کردن فروش را عملی کنید. با استفاده از اتوماسیون ایجاد شده بر مبنای یک نرم افزار حسابداری سوپرمارکت قدرتمند مانند هایپریک، ثبت اقلام، محاسبه قیمت، صدور فاکتور و دریافت وجه در کمتر از چند دقیقه ممکن شده است.

ثبت و نگهداری اطلاعات مربوط به مشتریان در حافظه نرم افزار حسابداری سوپرمارکت

هنوز هم بسیاری از سوپرمارکت ها در مناطق مختلف، حساب دفتری داشته و پرداخت اقساطی بدهی ها را به عنوان یک آپشن در اختیار مشتریان مورد اعتماد و ثابت خود قرار می دهند. در کنار این، حتی بدون داشتن حساب دفتری، بسیاری از سوپرمارکت ها با نگهداری اطلاعاتی مانند شماره، نام و آدرس مشتریان ثابت خود، اشتراکی به مشتریان ثابت اختصاص می دهند. از این اشتراک در مواقع خرید غیر حضوری و ارسال با پیک استفاده می شود. پس در یک نگاه کلی، داشتن یک پروفایل برای مشتریان، چه برای اطلاعات هویتی، چه برای اختصاص اشتراک، الزامی است. هایپریک به عنوان یک نرم افزار حسابداری سوپرمارکت مناسب، به شما این امکان را می دهد تا در قالب پروفایل هایی، اطلاعات هویتی و مالی مربوط به مشتریان خود را ثبت کرده و در موارد لزوم بسته به نیاز اصلاح کنید.

لزوم ثبت اطلاعات طیف وسیعی از اقلام و اجناس

یکی از تفاوت های مهم و اساسی که در سیستم کاری سوپرمارکت ها به چشم می خورد، گستردگی بیش از حد دایره اقلام عرضه شده است. در یک سوپرمارکت از شیر پاکتی تا حتی میوه و تره بار، در اختیار مشتریان قرار می گیرد. این یعنی نگهداری اطلاعات مربوط به اقلام عرضه شده اصلاً کار ساده ای نیست؛ در برخی موارد نیاز است بیش از 1000 کالا را قیمت گذاری کرده و اطلاعات مربوطه مانند تعداد موجودی در قفسه، تعداد موجودی در انبار و تعداد فروش رفته را ثبت کنید. یکی از قابلیت های جالبی که هایپریک در نرم افزار حسابداری سوپرمارکت خود جای داده، وجود بیش از یک میلیون کالای از پیش تعریف شده در سیستم است. به طوری که کالاها از پیش تعریف شده و شما کافیست تا قیمت واحد آن ها را تعیین کنید. جالب تر اینکه امکان دسته بندی آن ها نیز به منظور سهولت در ارجاع وجود دارد.

نیازهای عمومی سوپرمارکت

در کنار موارد فوق، سوپرمارکت ها نیز مانند هر واحد صنفی دیگری، نیازهای ثابت و مشخصی در بعد مالی دارند که باید توسط یک نرم افزار حسابداری سوپرمارکت به آن ها پاسخ داده شود.

      • سوپرمارکت ها نیز باید در پروسه های مربوط به خوداظهاری مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده شرکت کنند یا در موارد لزوم اطلاعات مالی روشنی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.
      • سوپرمارکت ها نیز مانند هر کسب وکار دیگری ممکن است چندین یا حتی ده ها کارمند داشته باشند. پس نیاز دارند تا میزان دستمزد، پاداش، کسری و ساعات کاری کارمندان را ثبت و بررسی کنند.
      • صاحبان سوپرمارکت ها و یا حتی میوه فروشی ها به اطلاعاتی آنی، به روز و لحظه ای در مورد میزان فروش، خریدها و میزان سود مقطعی یا سالانه نیاز دارند.

نرم افزار حسابداری سوپرمارکت همزمان تمام نیازهای فوق را به کمک قابلیت ها و توانایی های خود پوشش می دهد. با وجود ده ها سازوکار اتوماتیک و هوشمند مالی در بطن نرم افزار حسابداری سوپرمارکت هایپریک، تمام مجموعه نیازهای فوق به طریق مناسب پاسخ داده می شوند.

نرم افزار مدیریت فروشگاهی هایپریک

ثبت نظر

آینده را امروز شروع کنید