انبارداری فروشگاهی

انبارداری فروشگاهی
زمان مطالعه 8 دقیقه

انبارداری فروشگاهی برای عرضه نمودن کالاهای با کیفیت به مشتریان خود از اصول مشخصی پیروی می کند. بنابراین با استفاده از این روش می توان به بهبود عملکرد فروشگاه در حفظ و نگهداری از محصولات مختلف کمک کرد. انبارها معمولا فضاهایی سربسته هستند که انواع محصولات بازرگانی، فرآورده های خوراکی، مواد اولیه و … در آنجا نگهداری می شود.

در این فضاها تمامی کالاهای فروشگاهی به خوبی دسته بندی شده و در جای مناسب خود قرار می گیرند. نکته قابل توجه در رابطه با کالاهای فروشگاهی اهمیت دسترسی سریع و راحت به آن ها می باشد. به همین دلیل با انبارداری فروشگاه به راحتی می توان کالاها را دسته بندی و نگهداری نمود. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با خصوصیات و امکانات انبارداری فروشگاهی و مزایای آن به طور کامل آشنا کنیم.

سیستم انبارداری فروشگاهی چیست؟

انبارداری فروشگاهی امروزه به یکی از اساسی ترین نیازهای خرده فروشی و کسب و کارهای تجاری تبدیل شده است. در زمان های کمی دورتر انبارها به صورت جداگانه مورد استفاده قرار می گرفتند و در دنیای تجارت جایی نداشته اند. اما امروزه اهمیت این فضاها در سیستم های تجاری و فروشگاهی بسیار حائز اهمیت می باشد. امروزه فروش آنلاین در اکثر فروشگاه های کوچک و بزرگ به یک اصل مهم تبدیل شده است. بنابراین نگهداری از محصولات و کالاهایی که به مشتریان عرضه می شود بسیار مهم می باشد.

امکانات و کاربردهای انبارداری فروشگاهی

انبارداری مغازه یا فروشگاهی به صاحبان مشاغل کمک می کند تا بتوانند پروسه ذخیره سازی، نگهداری، بسته بندی و همچنین تحویل کالا به مشتریان را به بهترین نحو انجام دهند. از طرفی این نوع از انبارداری کاملا بهینه و سازماندهی شده است. بنابراین به راحتی می توان کیفیت محصولات و سفارشات را حفظ نمود و نیازی به هزینه های اضافی برای نگهداری و انتقال محصولات نمی باشد. فراموش نکنید که عدم نگهداری درست از سفارشات و نبود انبارداری سازماندهی شده، می تواند کیفیت کار شما را به شدت کاهش دهد. بنابراین با نبود انبارداری اصولی میزان نارضایتی مشتریان شما افزایش خواهد یافت.

 

مدیریت انبارهای فروشگاهی به چه صورت است؟

هدف از انبارداری فروشگاهی نگهداری اصولی و درست از محصولات و کالاهای مختلفی می باشد که در فروشگاه مورد نظر عرضه می گردند. این انبارها معمولا به صورت سرپوشیده هستند و با در نظر گرفتن حساسیت های مختلف طراحی و ساخته شده اند. البته در بسیاری از مواقع برای دسترسی بهتر و سریع تر به این کالاها انبارهای فروشگاهی را به صورتی می سازند که از هر چهار طرف بتوان به محصولات دسترسی داشت. فراموش نکنید که عدم محافظت اصولی از محصولات در برابر شرایط جوی و عوامل محیطی می تواند منجر به کاهش کیفیت آن ها شود. بنابراین انبارداری اصولی و با استفاده از سیستم مدیریت کنترل از زمان دریافت کالا تا زمان تحویل آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

به طور کلی اصل انبارداری فروشگاهی مراقبت و کنترل کیفیت محصولات انبار شده از زمان دریافت آن ها تا زمانی می باشد که به مشتری تحویل داده می شوند. این روش نگهداری موجب می شود تا محصولات و کالاهای موجود در انبار بتوانند برای مدت زمان طولانی به درستی محافظت شوند و خاصیت خود را به بهترین شکل ممکن حفظ نمایند. نوع کالا و شرایط نگهداری از آن نقش بسیار موثری در تعیین روش نگهداری و مراقبت از کالا دارد. به طور مثال برای نگهداری از مواد غذایی باید آن ها را از نور مستقیم خورشید، گرما، سرما، باد و باران، حشرات و … محافظت نمود. زیرا مسمومیت و فاسد شدن مواد غذایی می تواند مستقیما سلامتی انسان را به خطر بیندازد. از طرفی قفسه های نگهداری از کالاهای مواد غذایی باید کاملا مجزا از مواد شیمیایی، بهداشتی و … باشد. در این صورت می توان کیفیت محصولات خوراکی را حفظ نمود و از فاسد شدن آن ها نیز جلوگیری کرد.

کاربرد سیستم انبارداری فروشگاهی

سیستم انبارداری فروشگاهی از کاربردهای متنوعی برخوردار است و می تواند در افزایش کیفیت نگهداری از محصولات نقش بسیار موثری داشته باشد. انبارداری فروشگاه با مزایای فوق العاده ای که دارد به بهبود عملکرد انبارداری کمک می کند. به طور کلی از مهمترین کاربردهای این نوع از انبارداری می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • افزایش میزان فضای ذخیره سازی: کی از مهمترین کاربردهای انبارداری فروشگاهی افزایش میزان فضای ذخیره سازی محصولات است. از بزرگ ترین دغدغه های کسب و کارهای فروشگاهی کمبود ظرفیت ذخیره سازی می باشد. بنابراین با استفاده از این سبک انبارداری به راحتی می توان مقدار زیادی از محصولات مورد نظر را به راحتی انبار کرد. همچنین به دلیل دسترسی سریع به انواع محصولات مختلف، می توان نیاز کاربران را در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ داد.
 • ایجاد مدیریت و کنترل کارآمد: از جدی ترین مشکلاتی که انبارداری به روش های سنتی با آن مواجه هستند، عدم مدیریت کارآمد محصولات در انبار است. اما خوشبختانه با استفاده از انبارداری فروشگاهی به راحتی می توان تمامی محصولات موجود در انبار را بررسی نمود و کیفیت آن ها را نیز کنترل کرد. انبارداری به سبک هوشمند کمک می کند تا بتوان در کمترین زمان ممکن نیاز مشتریان را پاسخ داد.
 • افزایش تمرکز مسئولین انبار: از دیگر کاربردهای انبارداری فروشگاهی می توان به تمرکز بالا مسئولین انبار به جهت شناخت و ارزیابی موجودی محصولات است. این نوع انبارداری به مسئولین کمک می کند تا با کمترین زحمت بتوانند موجودی انبار خود را چک کنند و محصولات مورد نظر مشتریان را ارزیابی نمایند.
 • ایجاد محیطی امن در انبار: امنیت بالای محصولات موجود در انبار و محافظت از آن ها در برابر عوامل مختلف مانند سرقت و … از دیگر کاربردهای انبارداری فروشگاهی است. استراتژی های ایمنی در این سبک انبارداری باعث می شود تا احتمال آسیب دیدن محصولات به حداقل برسد.

نرم افزار انبارداری فروشگاهی

با استفاده از یک نرم افزار اصولی برای انبارداری فروشگاهی به راحتی می توان ورودی و خروجی انبار را مدیریت و کنترل نمود. از کامل ترین و کاربردی ترین نرم افزارهای انبارداری می توان به هایپریک اشاره داشت که مهم ترین مزایای آن عبارتند از:

 • برای دسترسی به این نرم افزار انبارداری فروشگاهی نیازی نیست که حتما به اینترنت وصل باشید و به صورت آفلاین نیز می توانید انبار را مدیریت نمایید.
 • در هر مکان و یا زمانی به راحتی می توانید به نرم افزار انبار دسترسی پیدا کنید.
 • برای راه اندازی نمودن این نرم افزار نیاز به روند پیچیده ای نیست و تنها باید در فروشگاه هایپرشات ثبت نام نمایید.
 • از طرفی اطلاعات ایجاد شده در این نرم افزار بدون محدودیت می باشد.
 • همچنین می توان به استفاده از هر نوع سیستم مانند لپ تاپ، گوشی موبایل و … به نرم افزار دسترسی پیدا کرد.
 • به صورت رایگان و خودکار می توانید سیستم انبارداری فروشگاهی خود را به روز رسانی نمایید.
 • با پشتیبان گیری خودکار از اطلاعات نرم افزار به راحتی می توانید از اطلاعات انبار خود محافظت کنید.
 • یکپارچه و کامل بودن نرم افزار انبارداری فروشگاهی هایپریک از دیگر مزایای آن محسوب می شود.
 • هوشمند و ساده بودن این نرم افزار از دیگر مزایای آن محسوب می شود.
 • امنیت بالای این نرم افزار در کنار مستقل بودن آن از دستگاه دیگر مزایای این نرم افزار محسوب می شوند.
 • بیش از 100 هزار کالا به صورت پیش فرض در این نرم افزار ثبت شده اند. این موضوع موجب می شود تا بتوانید با سرعت و دقت بیشتری اطلاعات انبار خود را در سیستم ثبت نمایید.
 • امکان انبارگردانی، ثبت حواله ها، نمایش موجودی کالاها، ثبت کالاهای اولیه و مشاهده کالاهایی که موجودی آن ها رو به اتمام است از دیگر مزایای این نرم افزار محسوب می شوند.
 • مشاهده و ثبت اسناد در صورتی که موجودی آن ها منفی شده باشد.

در ادامه به بررسی کاملتر امکانات و ویژگی های این نرم افزار انبارداری فروشگاهی خواهیم پرداخت.

ویژگی های مدیریت انبارهای فروشگاهی

ویژگی های مدیریت انبارهای فروشگاهی

از مهم ترین ویژگی های انبارداری فروشگاهی می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • سیستم هوشمند برای وارد کردن کدینگ مخصوص کالا با توجه به تنظیمات انتخاب شده توسط مسئول انبار
 • دسترسی به اطلاعات انبار با توجه به سمت و مسئولیت های افراد مختلف با تعریف نمودن دسترسی مناسب به محصولات و کالاهای موجود در انبار
 • درج شماره سریال، تاریخ انقضا و … در تمامی فاکتورهای موجود در انبارداری فروشگاهی به منظور شناخت سریع محصولات و درج کد رهگیری آن ها
 • قابلیت ثبت نمودن قفسه های موجود در انبار برای نگهداری از کالاهای مختلف از دیگر ویژگی های انبارداری فروشگاهی می باشد. با ثبت نمودن قفسه ها می توان به راحتی موجودی کالا، نوع و … را مورد ارزیابی قرار داد.
 • از طرفی با انبارداری فروشگاهی می توان به کمک نرم افزارهای تعریف شده ورودی و خروجی کالاها از انبار را به خوبی کنترل نمود. بنابراین مسئول انبار به راحتی می تواند اطلاعات انبار را در گزارش خود قید کند.
 • تعریف نمودن گروه، ظرفیت، تعداد، هزینه و … برای هر کالا به صورت اختصاصی و دقیق
 • مشخص نمودن زمان ارسال کالا و حداقل موجودی آن از دیگر ویژگی های انبارداری فروشگاهی می باشد. در این صورت می توان زمان مشخصی را برای تحویل کالا در نظر گرفت و از تاخیر در ارسال آن نیز پیشگیری نمود.
 • از مهم ترین ویژگی های انبارداری فروشگاهی ثبت درخواست خروج کالا و اعلام باقی مانده محصولات مشابه در انبار است..
 • جذاب ترین ویژگی انبارداری فروشگاهی توانایی تعریف هوشمند محصولات با تمامی ویژگی های آن ها می باشد. بنابراین به راحتی می توانید مشتری را از برندهای مختلف کالای مورد نظر، رنگ، سایز، سازنده و … مشخصات محصول مورد نظرش آگاه کنید.
 • با انبارداری فروشگاهی به راحتی می توانید در کمترین زمان ممکن کالاهای مورد نظر خود را در صنف مورد نظرتان تعریف کنید.

امکانات و قابلیت های انبارداری فروشگاهی

با استفاده از انبارداری فروشگاهی نرم افزار صندوق فروشگاهی می توان از امکانات و قابلیت های متعددی بهره مند شد. از مهم ترین امکاناتی که این نوع انبارداری در اختیار شما قرار می دهد، می توان موارد زیر را معرفی نمود.

 • امکان مدیریت نمودن موجودی انبار: دسترسی به موجودی انبار از مهم ترین قابلیت های انبارداری فروشگاهی می باشد. با استفاده از این سیستم می توان به راحتی میزان موجودی کالاهای انبار را ارزیابی نمود. بنابراین میزان مشکلات و چالش های مشتریان هنگام ذخیره سازی، سفارش، ثبت درخواست مشتریان و … به حداقل خواهد رسید.
 • امکان جستجوی پیشرفته: از دیگر قابلیت های انبارداری فروشگاهی می توان به توانایی جستجوی پیشرفته در سریع ترین زمان ممکن اشاره نمود. با استفاده از این سیستم به دلیل وارد کردن اطلاعات انبار در نرم افزار به راحتی می توان موجودی محصول مورد نظر را بررسی کرد و نیاز مشتریان را پاسخگو بود.
 • اتصال به سیستم کارتخوان: از دیگر امکانات انبارداری فروشگاهی دسترسی مستقیم به درگاه بانکی با استفاده از کارتخوان است. از طرفی در سیستم انبارداری به این سبک می توان بدون هیچگونه محدودیت از بارکدخوان استفاده نمود.
 • ایجاد انواع اسناد مالی: توانایی ایجاد اسناد مالی و همچنین حواله انبار از دیگر امکانات انبارداری فروشگاهی می باشد. با استفاده از این سیستم انبارداری می توان تمامی اسناد انبار شامل حواله پرداخت، درآمد، چک ها، هزینه های انبار و … را به راحتی ثبت نمود. بنابراین می توان در سریع ترین زمان ممکن به سیستم انبارداری دسترسی پیدا کرد و حواله های مورد نیاز را صادر نمود.

 

امکانات و قابلیت های انبارداری فروشگاهی

نکات قابل توجه در رابطه با انبارهای فروشگاهی

انبارداری فروشگاهی با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از مهم ترین اهداف این سیستم انبارداری می توان به استفاده از سیستمی استراتژیک برای حمل و نقل محصولات و سفارشات اشاره داشت. از طرفی افرادی که این سبک انبارداری را مورد استفاده قرار می دهند می توانند بخشی را به عنوان خط تولید خود در نظر بگیرند. در این صورت محصولات مورد نیاز خود را برای خرده فروشان تهیه و نگهداری می نمایند.

از دیگر نکات قابل توجه در رابطه با انبارداری فروشگاهی توانایی برنامه ریزی سفارشات در حجم بالا می باشد. زمانی که از این سیستم برای انبارداری فروشگاه خود استفاده می نمایید، می توانید مسئولیت های خود را بهتر و اصولی تر مدیریت نمایید. به طور کلی با استفاده از این سیستم می توانید به کمک نرم افزار موجودی های انبار خود را چک کنید و سفارشات مشتریان را با کمترین خطا ثبت نمایید. بنابراین به راحتی می توانید چندین سفارش متفاوت را بدون کوچک ترین خطا ثبت کنید. این کار نقش بسیار موثری در موفقیت و رشد بیشتر کسب و کار شما خواهد داشت. از مهم ترین نکاتی که در رابطه با این سیستم انبارداری وجود دارد عدم ارسال نامناسب، کاهش احتمال خطا، پاسخگویی اصولی به نیاز مشتریان و توانایی مدیریت زمان ارسال محصولات است.

آینده را امروز شروع کنید