مجله هایپریک مجله هایپریک

بررسی برنامه‌های حسابداری رایگان و نرم افزارهای صندوق فروشگاهی

مقالات بررسی برنامه‌های حسابداری رایگان و نرم افزارهای صندوق فروشگاهی
زمان برای مطالعه: 8 دقیقه

فهرست مطالب

هنگام انتخاب نرم‌افزار حسابدای فروشگاهی، قطعا به مدل‌های مختلف برخورده‌اید. هلو، هایپریک، حسابفا، چرتکه و… از جمله نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی موجود در بازار ایران‌اند. برای‌آنکه بتوانید بهترین مدل را انتخاب کنید، باید مزایا و معایب هر کدام از نرم‌افزارهای بالا را بدانید و ویژگی‌های آن‌ها را با فهرست نیازهایتان تطابق بدهید. به همین خاطر مطلبی درباره بررسی برنامه‌های حسابداری رایگان و نرم افزارهای صندوق فروشگاهی برای صدور فاکتور انواع کسب و کارها نوشته‌ایم. در این مطلب نرم‌افزارهای صندوق فروشگاهی معروف ایرانی را بررسی کردیم تا بتوانید بهترین نوع را انتخاب کنید. پس ادامه مطلب را بادقت بیشتری بخوانید.

 

 معرفی و بررسی انواع نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی

در این مقاله قرار است 5 نرم‌افزار معروف در حوزه نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی را بررسی کنیم. یعنی هلو، محک، چرتکه، هایپریک و حسابفا! در هر بخش، مزایا و معایب را معرفی می‌کنیم تا با آگاهی کامل، نرم‌افزار مناسب را انتخاب کنید.

 

 نرم افزار حسابداری هلو

احتمالاً اسم نرم‌افزار هلو زیاد به گوشتان خورده است. برند هلو یکی از نرم‌افزارهای مطرح در حوزه حسابداری است و با امکانات گوناگون خود، تلاش می‌کند درست مانند یک حسابدار، همیشه در دسترس صاحبان فروشگاه‌ها و مغازه‌ها باشد. هلو جامع و کاربردی است و می‌توانید حسابداری کسب‌وکارتان را تمام‌وکمال به آن بسپارید. این نرم‌افزار را می‌توانید در چهار سطح ساده، متوسط، پیشرفته و پیشرفته دو کاربره تهیه کنید. بسته به‌نوعی که می‌خرید، امکانات مختلف نیز در اختیارتان قرار می‌گیرد. مثلاً با خرید سطح ساده نرم‌افزار، موارد زیر در اختیار شماست:

  • عملیات انبار، خرید و فروش، گردش چک، بانک و عملیات مالی به‌صورت خودکار؛
  • معرفی کالاها به همراه درج مشخصات محصول، برند، مدل و…؛
  • تعیین حداقل و حداکثر تعداد برای کالاها؛
  • عملیات ثبت سفارش خرید و فروش؛
  • گزارش موجودی و کاردکس تعدادی کالاها؛
  • گزارش سود هر کالا، هر فاکتور، هر طرف حساب در بازه زمانی مختلف و گزارش سود و زیان به‌صورت کلی.

 

نرم‌افزار هلو، تحت وب یا ابری نیست و باید آن را روی سخت‌افزار مناسب مانند کامپیوتر نصب کنید. نصب‌کردنش هم پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و کمی تکنیکی است. بنابراین بهتر است برای نصب کردن آن، از پشتیبانی هلو کمک بگیرید.

نکته دیگر درباره ارائه خدمات یا امکانات افزودنی نرم‌افزار هلو است. هلو بعضی از امکانات را به‌صورت جداگانه می‌فروشد. به‌عنوان‌مثال اگر نیازی به فاکتور اشانتیون داشته باشید یا گزارشی از کالاهای فروش نرفته‌تان بخواهید، باید این امکان را از هلو بخرید. پشتیبانی هلو هم نیاز به تمدید دارد. پشتیبانی هلو فقط یک سال اول رایگان است و بعد از آن، باید مبلغی را برای تمدید بپردازید. بنابراین اگر می‌خواهید هلو را انتخاب کنید، سطوح مختلف نرم‌افزار را با نیازهای فروشگاهتان مقایسه کنید و امکانات افزودنی را هم انتخاب کنید که نیاز دارید. بعد هزینه نهایی را با بودجه‌تان مقایسه کنید.

 

بررسی برنامه‌های حسابداری رایگان و نرم افزارهای صندوق فروشگاهی

 

نرم افزار حسابداری حسابفا

برند حسابفا این نرم‌افزار را به‌عنوان یک راه حل جامع برای رفع نیاز حسابداری سازمان‌ها، شرکت‌ها و فروشگاه‌ها طراحی کرده است. خلاف هلو، پشتیبانی حسابفا رایگان است. حسابفا تحت وب است و نیازی به نصب کردن آن نیست و آنلاین است. با حسابفا می‌توانید داشبورد مدیریتی فروشگاه را بر اساس سلیقه شخصی‌تان تنظیم کنید. اما تنظیمات آن کمی پیچیده است و احتمالاً گیجتان خواهد کرد.

 

حسابفا امکانات بسیار گسترده و متنوعی دارد، بنابراین اگر یک کسب‌وکار نوپا دارید یا فروشگاهتان چندان بزرگ نیست، احتمالاً حسابفا انتخاب مناسبی برای شما نباشد. زیرا بسیاری از قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن، برای فروشگاه‌های بزرگ با فروش بالا و کارمندان متعدد مناسب است. به‌عنوان‌مثال یک کسب‌وکار کوچک، نیازی به امکان حقوق و دستمزد ندارد. یکی از مزیت‌های حسابفا برای صاحبان کسب‌وکار، متصل بودن آن به سامانه مودیان و ارسال خودکار فاکتورها برای محاسبه مالیات به این سامانه است.

 

حسابفا هم چهار سطح دارد که هر کدام ویژگی‌ها و محدودیت‌های خاصی دارند. به‌عنوان‌مثال اگر طرح سه که مناسب کسب‌وکارهای درحال‌رشد است را انتخاب کنید، در ماه فقط می‌توانید 300 سند حسابداری ثبت کنید. یا اگر طرح اول را انتخاب کنید، دیگر امکان اتصال به سامانه مودیان را نخواهید داشت.

 

نرم افزار حسابداری محک

 اسم محک را که می‌آوریم، احتمالاً نام خیریه محک به ذهنتان خطور می‌کند. باید بگوییم بیراه نیست. زیرا خیریه محک نیز زیر مجموعه برند محک است. یکی دیگر از محصولات این برند، نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی‌شان است. این نرم‌افزار را با هدف کمک به کاربران در انجام محاسبات حسابداری و مدیریت امور مالی طراحی کرده‌اند.

 

محک با ویژگی‌های خاصی که دارد، از بروز خطای انسانی جلوگیری می‌کند و دقت در محاسبات را افزایش می‌دهد. مانند هلو، محک هم چهار سطح مختلف دارد که هرکدام، ویژگی‌ها و محدودیت‌های خودشان را دارند. به‌عنوان‌مثال در سطح یک، ویژگی انبارداری تکمیلی در اختیار شما نیست. از طرف دیگر، محک برخی از امکانات را جداگانه می‌فروشد. مثلاً اگر نیاز به تحلیلگر داشته باشید، باید آن را جداگانه تهیه کنید. یکی از مزایای محک، ارائه نرم‌افزار حسابداری برای صنف‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌ها و حتی استفاده شخصی است.

 

نرم افزار حسابداری فروشگاهی هایپریک

هایپریک مختص به فروشگاه‌ها، مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها طراحی شده است. هرآنچه که برای مدیریت فروشگاه به آن نیاز دارید را فراهم می‌کند. مانند حسابفا، هایپریک هم تحت وب است و نیازی به دانلود کردن و نصب آن ندارید. اشتراک رایگان 7 روزه هم دارد. برای صدور فاکتور و پیش‌فاکتور، ثبت و تعریف کالا و ذخیره اطلاعات مشتریان و تأمین‌کنندگان، محدودیتی ندارید. هایپریک اشتراک یک‌ماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه و یک‌ساله دارد. فرقی نمی‌کند کدام اشتراک را تهیه کنید، امکانات همه اشتراک‌ها یکسان است.

 

همچنین بدانید:

نسخه جدید 1.17.0 هایپریک منتشر شد

 

خلاف محک، برای دریافت گزارش‎های مختلف مالی و تحلیلی، لازم نیست افزونه اضافی تهیه کنید. نرم افزار حسابداری هایپریک اطلاعات حسابداری را خودکار، به‌صورت گزارش‌ها مفید و کاربردی آماده می‌کند. مدیر فروشگاه می‌تواند با استفاده از این گزارش‌ها، تصمیمات بهتر و مؤثرتری بگیرد.

 

یکی از قابلیت‌های دوست‌ داشتی هایپریک، وجود بانک کالاست. در این بانک اطلاعات بیش از 30 هزار کالا وجود دارد که کارتان را برای تعریف کردن کالاها در نرم‌افزار راحت‌تر می‌کند. این اطلاعات هم دائماً به‌روز می‌شوند و به تعداد کالاهای موجود در آن هم اضافه می‌شود. هایپریک با تبلت، کامپیوتر، لپ‌تاپ و سیستم‌عامل‌های ویندوز، اندروید، iOS و مک سازگار است. در گوشی تلفن همراه هم می‌توانید با بخش مدیریتی هایپریک کار کنید. این را هم بگوییم که هایپریک آنلاین است و عملکرد آفلاینش، محدودیت‌هایی دارد. یعنی اگر به اینترنت وصل نباشید، فقط بعضی از بخش‌های آن را می‌توانید استفاده کنید.

 

نرم افزار حسابداری چرتکه

چرتکه، یکی دیگر از برندهای شناخته‌شده در زمینه نرم‌افزار‌های حسابداری است. این محصول با ارائه راه‌حل‌های متنوع، به کسب‌و‌کارها کمک می‌کند تا فرایندهای مالی و حسابداری خود را کاملاً حرفه‌ای مدیریت کنند. اگر صاحب رستورانید، چرتکه انتخاب خوبی است. این نرم‌افزار قادر است فاکتورهای خرید و فروش را به‌دقت ثبت و مدیریت کند.

 

چرتکه هم مانند محک و هلو، سطوح مختلفی دارد. می‌توانید مناسب با نیازتان یکی از چهار سطح پایه، استاندارد، پیشرفته یا حرفه‌ای را انتخاب کنید. اما اگر سطح پایه را انتخاب کنید، قابلیت اتصال به کارت‌خوان را از دست می‌دهید. قابلیتی که برای ادامه حیات فروشگاه، قطعاً به آن نیاز خواهید داشت.

 

حسابداری منظم با هایپریک

 

 

4 تفاوت مهم هایپریک با سایر نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی

مقایسه 5 نرم افزار را خواندید. به نظر شما هایپریک چه تفاوتی با دیگر نرم‌افزارها دارد؟ اولین تفاوت در اشتراک‌های هایپریک است. خلاف دیگر نرم‌افزارها، اشتراک‌های هایپریک در قابلیت و امکانات هیچ تفاوتی باهم ندارند. یعنی همه اشتراک‌ها، قابلیت‌ها و ویژگی‌های یکسانی ندارند و تنها تفاوتشان در مدت زمان اعتبارشان است.

 

هایپریک خلاف بعضی از نرم‌افزارهای دیگر، به ابزارهای مختلف، مانند کارت‌خوان، بارکدخوان، ترازو و… هم وصل می‌شود. سومین تفاوت مهم هایپریک با سایر نرم‌افزارها، نامحدود بودنش است. هر تعداد سند حسابداری، محصول، فاکتور، مشتری، تأمین‌کننده و… که بخواهید می‌توانید در این نرم‌افزار ثبت کنید و لازم نیست برای تعداد بیشتر، هزینه‌ای مجزا بپردازید. برای تفاوت چهارم نیز به‌راحتی کار با هایپریک اشاره می‌کنیم. این نرم‌افزار پیچیدگی‌های انواع دیگر را ندارد و نیازی نیست دانش حسابداری بلد باشید تا با آن کار کنید.

 

هرآنچه که باید درباره سامانه مودیان بدانید

 

با این اوصاف، آیا هایپریک ارزش خرید دارد؟ صدالبته بله! با هایپریک می‌توانید تمام امور مالی و غیرمالی فروشگاهتان را مدیریت کنید. یعنی از حسابداری گرفته تا انبارداری، مدیریت هزینه‌ها، مدیریت خرید و فروش و… را به این نرم‌افزار پرتوان بسپارید. یکی از تفاوت‌های اصلی دیگر هایپریک با نرم‌افزارهای دیگر، همین قیمت مناسبش است.

 

 راهنمای خرید برنامه هایپریک

همین ابتدای کار بگوییم که هایپریک، اشتراک رایگان هفت‌روزه دارد. قابلیت‌های این اشتراک، با دیگر اشتراک‌های غیررایگان هایپریک تفاوتی ندارد. از این فرصت برای بررسی قابلیت‌ها و کاربردهای هایپریک استفاده کنید. برای خرید دیگر اشتراک‌های هایپریک، وارد صفحه لیست قیمت شوید. بعد از ثبت‌نام و پرداخت هزینه، از همین سایت وارد نرم‌افزار می‌شوید و مدیریت فروشگاه را شروع می‌کنید.

 

5 نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی را با هم مقایسه کردیم و از مزایا و معایبشان گفتیم. با این مقایسه، راحت‌تر می‌توانید نرم‌افزار مناسب فروشگاه و کسب‌وکارتان را انتخاب کنید. با توجه به پیشرفت فناوری، امروزه استفاده از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی بیش از پیش ضروری‌شده‌است. این نرم افزارها با ساده‌سازی فرآیند حسابداری و کاهش خطاهای محاسباتی، عملکرد کسب‌وکار را بهبود می‎بخشند و کمکتان می‌کنند سود بیشتری به‌دست بیاورید. این هم از بررسی برنامه‌های حسابداری و نرم افزارهای صندوق فروشگاهی!

 

سوالات متداول

1. آیا نرم افزار حسابداری فروشگاهی قابل استفاده برای انواع فروشگاه‌ها است؟

بله، نرم افزار حسابداری فروشگاهی به‌صورت کلی قابل استفاده برای انواع فروشگاه‌ها است. این نرم افزار می‌تواند برای فروشگاه‌های خرده‌فروشی، عمده‌فروشی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروشگاه‌های آنلاین و غیره مناسب باشد. با این حال، قبل از انتخاب نرم افزار باید مطمئن شوید که دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی است که با نیازها و الزامات فروشگاه شما سازگاری دارد.

2. آیا این نرم افزارها قابلیت اتصال به دستگاه‌های فروشگاهی مانند بارکدخوان و دستگاه کارت‌خوان را دارند؟

بله، بسیاری از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی مانند هایپریک امکان اتصال به دستگاه‌های فروشگاهی مانند بارکدخوان و دستگاه‌های پرداخت الکترونیکی را داراند. این امکان به فروشگاه‌ها کمک می‌کند که عملیات فروش را به شکلی سریع‌تر و دقیق‌تر انجام دهند و از خطاهای دستی جلوگیری کنند.

3. آیا این نرم افزارها قابلیت اتصال به سیستم‌های مالی و بانکی دارند؟

بله، بسیاری از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی قابلیت اتصال به سیستم‌های مالی و بانکی را دارند. این امکان به فروشگاه‌ها کمک می‌کند که تراکنش‌ها و مالیات‌ها را به‌صورت اتوماتیک ثبت و پیگیری کنند و نیاز به ورود دستی اطلاعات را کاهش دهند.

4. آیا نرم افزار حسابداری فروشگاهی امکانات گزارش‌گیری پیشرفته دارد؟

بله، بسیاری از نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی امکانات گزارش‌گیری پیشرفته و آنالیز داده‌ها را دارا هستند. این امکانات به صاحبان فروشگاه امکان می‌دهند تا اطلاعات مالی و عملکرد فروشگاه را به بهترین شکل تجزیه و تحلیل کرده و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک بهتری را انجام دهند.

آینده حسابداری مغازه خود را با هایپریک تجربه کنید

آینده را امروز شروع کنید

خرید اشتراک