مجله هایپریک مجله هایپریک

حسابداری فروش چیست؟

آموزش حسابداری فروش چیست؟
زمان برای مطالعه: 7 دقیقه

فهرست مطالب

به احتمال زیاد می‌دانید که کلیۀ معاملات فروشگاه، چه خرید و چه فروش، ابتدا باید در دفتر روزنامه ثبت شوند. بعد این معاملات ثبت شده به حساب‌های مربوط در دفتر کل منتقل می‌شوند. آخر دوره مالی هم با آن‌ها گزارش‌های مالی لازم مانند ترازنامه، صورت سود و زیان و … آماده می‌شود. بنابراین باید بدانید چطور حسابداری فروش و خرید را انجام بدهید و ثبت کنید، تا بتوانید گزارش‌های مالی آخر دوره را هم آماده کنید. در این مقاله، می‌‌گوییم حسابداری فروش چیست، چه اجزائی دارد و چطور باید آن را انجام بدهید.

 

حسابداری فروش یعنی چه؟

حسابداری فروش یعنی ثبت و تجزیه‌وتحلیل تراکنش‌های مالی مرتبط با فروش کالا یا خدمات، برگشت از فروش و تبدیل آن‌ها به سند حسابداری. البته باید بگوییم حسابداری فروش، بدون حسابداری خرید تقریباً بی‌معناست. حسابداری هر دو بخش باید دقیق و کامل انجام شود تا بتوانید گزارش‌های مالی درستی داشته باشید. مثلاً با ثبت کردن تمام اسناد حسابداری خریدوفروش است که می‌توانید گزارش سود و زیان یک دوره مالی برای فروشگاه را به دست بیاورید. استفاده از شیوه‌ای درست حسابداری فروش، کمکتان می‌کنند روی عملکرد فروش مغازه نظارت کنید، از وضعیت آن باخبر باشید و متناسب با این دو شاخصه، تصمیم‌های آگاهانه‌‌ای بگیرید.

 

برای حسابداری فروش درست، دو راه پیش روی شماست. از حسابدار کمک بگیرید یا آن را به نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی بسپارید. نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی، امور مختلف فروشگاهتان را به عهده می‌گیرند. یعنی می‌توانید در کنار بخش حسابداری، انبارداری، مدیریت هزینه‌ها، صندوق فروشگاهی، مدیریت فروشندگان و تأمین‌کنندگان را هم به آن‎ها بسپارید. برای کار کردن با این نرم‌افزارها هم به دانش حسابداری نیازی نخواهید داشت.

 

مزیت‌های حسابداری فروش را بشناسید

مهم نیست کسب‌وکارتان نوپاست یا بزرگ و پیشرفته، به حسابداری فروش نیاز دارید. چرا؟ چون با کمک آن می‌توانید گزارش‌های مالی دقیقی به دست بیاورید و با آن، تصمیم‌های آگاهانه‌تری بگیرید. مزیت‌های انجام حسابداری فروش را در ادامه بخوانید:

 

گزارش‌های دقیق و تصمیم‌گیری بهتر

 درباره گزارش‌های دقیق، بارها صحبت کرده‌ایم. گزارش‌های مالی دقیق به شما می‌گویند که اوضاع مالی فروشگاه در چه حال است و برای ادامه دادن، باید چه تصمیم‌هایی بگیرید. از طرف دیگر، سازمان‌های مالیاتی هم برای محاسبه میزان مالیات کسب‌وکارتان، به برخی از گزارش‌های مالی نیاز دارند. برای‌آنکه گزارش‎های مالی دقیق داشته باشید، باید حسابداری فروش را درست و ریزبینانه پیش ببرید.

 

حسابداری منظم

 اگر حسابداری فروش و ثبت اسناد حسابداری آن را جدی بگیرید، حسابداری منظمی خواهید داشت. با ثبت سندهای حسابداری فروش، اطلاعات هر معامله دقیق در سیستم حسابداری فروشگاهتان ثبت می‌شوند و می‌توانید جزئیات هر معامله را بررسی کنید. اگر شریک تجاری دارید، وجود حسابداری منظم و ثبت درست سندها، به شفافیت وضعیت مالی فروشگاه و عملکرد آن کمک می‌کند.

 

پیگیری رشد کسب‌وکار

اگر گزارش‌های مالی دقیق در بازه‌های زمانی مختلف نداشته باشید، چطور می‌خواهید متوجه شوید کسب‌وکارتان رشد کرده و رو به موفقیت است یا خیر؟ با مقایسه گزارش‎های مالی منظم در فواصل زمانی مختلف، رشد کسب‌وکارتان را رصد می‌کنید، فرصت‌ها را راحت‌تر شناسایی خواهید کرد و می‌توانید برای آینده برنامه‌ریزی کنید. 

 

همچنین بدانید:

بهترین نرم افزار حسابداری برای سوپرمارکت

سند حسابداری فروش شامل چه بخش‌هایی است؟

این سند شامل موجودی نقد و بانک، حساب‌های دریافتنی، موجودی کالا و بهای تمام شده نهایی است. اگر اقلام فروخته شده، شامل مالیات و تخفیف باشند، این موارد در سند حسابداری وارد می‌شوند. در این سند هزینه‌ها نیز بخشی را به خودشان اختصاص می‌دهند؛ هزینه‌هایی مانند هزینه نگهداری کالا یا هزینه حمل‌ونقل آن! این را هم به‌خاطر بسپارید که بخش بدهکار و بستانکار در سند حسابداری فروش هم باید یکسان و تراز باشد. سند حسابداری سفارش برگشت از فروش هم برعکس سند حسابداری فروش است.

 

نگاهی به سند حسابداری زیر بیندازید. صاحب مغازه یک فاکتور فروش به تعداد 1000 واحد کالا و مبلغ 1200 ریال صادر می‌کند. مبلغ کل بابت فروش کالا 12.000.000 ریال است. فاکتور فروش شامل 2 درصد تخفیف نقدی و 9 درصد مالیات ارزش‌افزوده است. پس سند حسابداری آن مانند جدول زیر خواهد شد:

 

شرح سند بدهکار بستانکار
وجه نقد/بانک 12818400  
تخفیفات فروش 240000  
درآمد حاصل از فروش   12000000
مالیات و عوارض ارزش افزوده   1058400

 

دو روش ثبت سند حسابداری فروش

برای ثبت سند حسابداری فروش دو راه پیش روی شماست؛ روش نگهداری حساب کالا و روش نگهداری حساب‌های جداگانه خرید کالا و فروش کالا.  در روش حساب کالا، هم خرید و هم فروش کالا در حساب واحدی به نام «حساب کالا» ثبت می‌کنند. این روش چندان مطلوب نیست. مخصوصاً برای کسب‌وکارهایی که فروش بسیاری دارند. در روش دوم خرید کالا و فروش آن، در حساب‌های جداگانه ثبت می‌شوند تا در هر زمانی، به‌راحتی بتوان جمع خرید و جمع فروش برای فروشگاه را به دست آورد.

 

حسابداری فروش را به هایپریک بسپارید

نرم افزار حسابداری فروشگاهی هایپریک، مدیریت بخش‌های مختلف فروشگاه را به عهده می‌گیرد. بعد از ثبت هر فاکتور خریدوفروش یا ثبت هر هزینه، نرم‌افزار هایپریک، خودکار اسناد حسابداری فروش مربوط به آن را در دفتر روزنامه ثبت می‌کند. می‌توانید اسناد حسابداری مربوط به آن را در بخش حسابداری و دفتر روزنامه هایپریک مشاهده کنید. در کنار ثبت این موارد در دفتر روزنامه، هایپریک با کمک این اسناد، گزارش‎های لازم مانند صورت سود و زیان را هم خودکار، در بازه زمانی دلخواهتان، آماده خواهد کرد.

 

مدیریت فروشگاه با هایپریک

 

حسابداری فروش را به هایپریک بسپارید

نرم افزار حسابداری فروشگاهی هایپریک، مدیریت بخش‌های مختلف فروشگاه را به عهده می‌گیرد و حسابداری هم یکی از این بخش‌هاست. بعد از ثبت هر فاکتور خرید و فروش یا ثبت هر هزینه، نرم‌افزار هایپریک خودکار اسناد حسابداری مربوط به آن‌ها را در دفتر روزنامه ثبت می‌کند. می‌توانید این اسناد حسابداری را در بخش حسابداری و دفتر روزنامه هایپریک مشاهده کنید. در کنار ثبت این موارد در دفتر روزنامه، هایپریک با کمک این اسناد، گزارش‎های لازم مانند صورت سود و زیان را هم خودکار، در بازه زمانی دلخواهتان، آماده خواهد کرد. فقط کافیست فاکتورهای خرید، فروش و هزینه را دقیق ثبت کنید.

 

حسابداری فروش را به هایپریک بسپارید

 

حسابداری فروش در تهران

یکی از مزایای راه انداختن یک کسب‌وکار در این تهران شلوغ و پرجمعیت، وجود خریداران و مشتریان زیاد است. هرچه جمعیت در یک منطقه بیشتر باشد، منطقا تعداد مشتریان شما هم بیشتر خواهد بود. اگر یک مغازه پرمشتری و رزق‌وروزی می‌خواهید، باید حواستان هم به حسابداری فروش آن باشد. حسابداری فروش در تهران را به یک نرم‌افزار حسابداری مانند هایپریک بسپارید تا بتوانید شلوغی فروشگاه را درست مدیریت کنید.

 

حسابداری فروش در اصفهان

اصفهان یکی از شهرهای توریستی و پر رفت‌وآمد ایران است. توریست‌های خارجی حتما سری به اصفهان می‌زنند. به خاطر رونق صنعت توریسم در اصفهان، مغازه‌دارهای اصفهانی هم روزهای شلوغ و پرمشتری دارند. برای مدیریت حسابداری فروش در اصفهان به‌صورت دقیق، بهتر است از یک نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی، مانند هایپریک کمک بگیرید.

 

با نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی هایپریک، می‌توانید بخش‌های مختلف فروشگاه از خریدوفروش گرفته تا هزینه، انبارداری، حسابداری، مشتریان و تأمین‌کنندگان را مدیریت کنید. با کمک این نرم‌افزار، دیگر نیازی به استخدام حسابدار نخواهید داشت. برای کار کردن با آن نیازی به دانش حسابداری ندارید. کافیست فاکتورها را منظم ثبت کنید و حساب‌وکتاب کردن را به هایپریک بسپارید. درباره هایپریک سؤالی دارید؟ با شماره 02143378 تماس بگیرید. پشتیبان‌های پاسخگو شمایند.

سوالات متداول

1. حسابداری فروش یعنی چه؟

حسابداری فروش یعنی ثبت و تجزیه‌وتحلیل تراکنش‌های مالی مرتبط با فروش کالا یا خدمات، برگشت از فروش و تبدیل آن‌ها به سند حسابداری.

2. ثبت سند فروش چند روش دارد؟

برای ثبت سند حسابداری فروش دو راه پیش روی شماست؛ روش نگهداری حساب کالا و روش نگهداری حساب‌های جداگانه خرید کالا و فروش کالا.  در روش حساب کالا، هم خرید و هم فروش کالا در حساب واحدی به نام «حساب کالا» ثبت می‌کنند. این روش چندان مطلوب نیست. مخصوصاً برای کسب‌وکارهایی که فروش بسیاری دارند. در روش دوم خرید کالا و فروش آن، در حساب‌های جداگانه ثبت می‌شوند تا در هر زمانی، به‌راحتی بتوان جمع خرید و جمع فروش برای فروشگاه را به دست آورد.

آینده حسابداری مغازه خود را با هایپریک تجربه کنید

آینده را امروز شروع کنید

خرید اشتراک