مجله هایپریک مجله هایپریک

نرم افزار حسابداری مغازه

مقالات نرم افزار حسابداری مغازه
زمان برای مطالعه: 7 دقیقه

فهرست مطالب

چه روشی را برای حسابداری مغازه انتخاب کرده‎اید؟ همچنان از روش‌های سنتی استفاده و همه چیز را دستی حساب می‌کنید یا حسابداری را به یک حسابدار سپرده‌اید؟ نظرتان درباره یک راه جدید برای حسابداری مغازه چیست؟ می‌توانید به تکنولوژی تکیه کنید و انجام این کار را به نرم‌افزار حسابداری مغازه بسپرید! در ادامه این مطلب، می‌خواهیم درباره این روش جدید و مدرن برای مدیریت مالی مغازه حرف بزنیم و یک نرم افزار حسابداری مغازه هم معرفی کنیم. پس چرتکه‌، ماشین حساب و دفتر حسابداری را کنار بگذارید و مقاله زیر را با دقت بخوانید.

 

حسابداری مغازه یعنی چه؟

اگر صاحب فروشگاه باشید، حتماً با مفهوم دفترداری یا حسابداری مغازه آشنایید. حسابداری مغازه به زبان ساده یعنی فرآیند ثبت معاملات مالی روزانه در یک سیستم حسابداری. در واقع، ثبت اطلاعات مالی، به صاحبان مشاغل مختلف کمک می‌کند تا درآمد و هزینه‌های خودشان را منظم و دقیق پیگیری کنند. از طرف دیگر تمام فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، باید صورت مالی منظم داشته باشند تا بتوانند مالیات عملکردشان را محاسبه کنند و آن را بپردازند. مطمئناً، انجام این امور مالی به روش‌های سنتی، زمان زیادی می‌برد. استخدام کردن یک حسابدار هم برای مدیریت امور مالی، هزینه نسبتا زیادی دارد. پس بهتر است به تکنولوژی اعتماد کنید و روش‌های مدرن، مانند حسابداری با نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی را پیش بگیرید.

 

ویژگی‌های بهترین نرم افزار حسابداری برای مغازه

نرم افزارهای صندوق فروشگاهی متنوعی در بازار وجود دارند که هر کدام را با توجه به نیازمندی‌های مختلف طراحی و تولید کرده‌اند. اینجا، ویژگی‌های بهترین نرم افزار حسابداری برای مغازه را معرفی کردیم تا بتوانید نوع مناسب و کاربردی را انتخاب کنید.

 

استفاده راحت

یکی از اهداف اصلی برای مدیریت امور مالی مغازه با استفاده از نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی، راحت‌تر کردن حساب‌وکتاب فروشگاه و مدیریت آن است. پس، بهتر است ساختار و عملکرد نرم افزار حسابداری به گونه‌ای باشد که هر شخصی بتواند راحت از آن استفاده کند. به عبارت دیگر، حتی اشخاصی که تخصصی در حسابداری ندارند هم، بتوانند با آن نرم‌افزار کار کنند.

 

یکپارچگی

مغازه بخش‌های مختلفی دارد و هر کدام از این بخش‌ها هم به ابزارهای خاصی برای مدیریت کردنشان نیاز دارند. یک نرم‌افزار حسابداری مغازه، توانایی یکپارچه‌سازی دارد. یعنی با استفاده از همین یک برنامه، می‌توانید بخش‌‌های مختلف را با هم مدیریت کنید. بخش‌های مثل صندوق فروشگاهی، انبار، هزینه‌ها و … .

 

انبارداری

حتی فروشگاه‌های کوچک هم، قسمتی از مغازه را به نگهداری کالا اختصاص می‌دهند. لحظه‌ای را تصور کنید که مشتریان شما در صف ایستاده‌اند و می‌پرسند کالای خاصی را موجود دارید یا خیر. در آن لحظه، بررسی کردن موجودی انبار چقدر دشوار است؟ یا بعد از تمام شدن خرید مشتری، چطور می‌خواهید جنس‌هایی که خریده‌است را به یاد بسپارید تا در دفتر یادداشت بنویسید یا حواله خروج ثبت کنید تا آمار موجودی‌های مغازه را داشته باشید. اصلا بدون داشتن اطلاعات دقیق درباره موجودی کالاها، چطور می‌خواهید انبارگردانی کنید! پس نرم‌افزار حسابداری مغازه‌ای انتخاب کنید که بخش انبارداری داشته باشد. این بخش کار انبارگردانی را هم بسیار ساده و سریع می‌کند.

 

یک نرم افزار حسابداری برای مغازه باید چه ویژگی داشته باشد

 

سازگاری با دستگاه‌های مختلف

ممکن است در یک فروشگاه، دستگاه‌های مختلفی از جمله پرینتر، کارت‌خوان، بارکد‌خوان و… وجود داشته باشند. اگر نرم افزار حسابداری این دستگاه‌ها را وصل شود، فروشنده بادقت‌تر و پرسرعت‌تر کارها را پیش می‌برد. در نتیجه، فرآیند حسابداری مغازه به شکل مطمئن و راحت‌تر انجام می‌شود.

 

انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر

انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری، از ویژگی‌ها و مزایای یک نرم افزار حسابداری مغازه کاربردی و مناسب است. یعنی در کنار توسعه کسب و کارتان، آن هم رشد کند. فروشگاه شما به مرور زمان بزرگ‌تر می‌شود و اجناس متنوع‌تری خواهید داشت و حتی شاید کارمندهای متعددی هم استخدام کنید. بنابراین، این نرم‌افزار هم باید متناسب با کسب‌و‌کار شما انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر باشد و نیازهای آن موقع شما را هم برطرف کند.

 

معتمد و اطمینان‌بخش

 یک نرم افزار مطمئن، با دریافت اطلاعات صحیح از شما، نتایج دقیق و اعتمادکردنی را ارائه می‌کند. در این صورت می‌توانید با خیال راحت از درست بودن گزارش‌ها و حسابداری مغازه خود لذت ببرید. از طرف دیگر، شما به این نرم‌افزارها اعتماد کرده‌ و اطلاعات مالی‌تان را در آن ثبت کرده‌اید. بنابراین شرکت سازنده هم باید اطمینان بدهد که از اطلاعاتتان محافظت می‌کند.

 

با هایپریک انباری منظم داشته باشید

کاربرد نرم‌افزار حسابداری مغازه

با ویژگی‌های یک نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی برای مغازه آشنا شدید. با خواندن بخش قبلی متوجه شدید که برای انتخاب یک نرم‌افزار، باید دنبال چه ویژگی‌هایی باشید. حالا نوبت آن است که درباره کاربردهای نرم‌افزار حسابداری مغازه صحبت کنیم. کاربردهای آن را در ادامه بخوانید:

حسابداری

با این نرم‌افزارها می‌توانید امور حسابداری و مالی فروشگاه را بدون نیاز به دانش حسابداری و یکپارچه، مدیریت کنید. چه اموری؟ موارد زیر:

 • مدیریت حساب اشخاص؛
 • ثبت اسناد هزینه‌های فروشگاه؛
 • نمایش دفتر روزنامه و گزارش سود و زیان؛
 • ثبت خودکار اسناد دریافتی و پرداختی خرید و فروش؛
 • دریافت و پرداخت چند مرحله‌ای؛
 • مدیریت چک‌های دریافتی و پرداختی.

 

خرید، فروش و هزینه

اگر بتوانید خرید، فروش و هزینه را درست مدیریت و اطلاعات مربوط به هرکدام را دقیق ثبت کنید، آن‌وقت حساب‌وکتابی بدون نقص خواهید داشت. نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی، با امکانات زیر، کمکتان می‌کند به این هدف برسید.

 • ثبت پیش‌فاکتور و فاکتور خرید و فروش؛
 • ثبت فاکتورهای برگشت از خرید و فروش؛
 • دریافت و پرداخت چند مرحله‌ای؛
 • امکان تعریف انواع مالیات؛
 • امکان اعمال تخفیف درصدی به ازای کل فاکتور؛
 • امکان تعریف کالا با دو واحد اندازه‌گیری و تعیین ضریب تبدیل؛
 • امکان تعریف و ویرایش سریع اطلاعات کالاها هنگام خرید و فروش؛
 • امکان ثبت هزینه‌ها و دسته‌بندی آن‎.

انبارداری

شما در انبار سرمایه غیرنقدی‌تان را نگه می‌دارید. بنابراین باید نهایت تلاشتان را برای سالم نگه داشتن کالاها و محافظت از سرمایه‌تان انجام بدهید. این نرم‌افزارها مدیریت موجودی کالاها، انبارگردانی، ثبت خودکار حواله انبار و گزارش‌‌های انبار را به عهده می‌گیرند تا سرمایه‌تان از بین نرود و همیشه از احوالات آن باخبر باشید. در بخش انبارداری، امکانات زیر در خدمت شماست:

 • ثبت موجودی اولیه کالاها؛
 • امکان انبارگردانی؛
 • امکان انبارگردانی گروهی؛
 • ثبت خودکار حواله انبار برای کلیه فاکتورها؛
 • نمایش موجودی تعدادی و ریالی کالاها؛
 • امکان ثبت اسناد در صورت منفی شدن موجودی انبار؛
 • امکان مشاهده تعداد کالا‌های ناموجود و کالاهای در ‌حال اتمام؛
 • گزارش ورود و خروج به تفکیک کالاها.

 

مدیریت اشخاص

منظورمان از اشخاص، مشتریان، تامین‌کنندگان و کارمندانتان است. این نرم‌افزارها با قابلیت‌های زیر اجازه می‌دهند بتوانید این سه دسته را بهتر مدیریت کنید.

 • دسته‌بندی اشخاص؛
 • تعریف نامحدود مشتریان و تامین‌کنندگان؛
 • مدیریت حساب اشخاص؛
 • مشاهده کل دریافتی و پرداختی مشتریان و تامین‌کنندگان؛
 • ثبت اطلاعات دقیق و مشخصات مشتریان و تامین‌کنندگان؛
 • امکان دسترسی دادن به کارمندهای متعدد؛
 • امکان ایجاد محدودیت برای دسترسی کارمندان به بخش‌های مختلف.

 

حالا که با ویژگی‌ها و کاربردهای نرم افزار حسابدرای مغازه آشنا شدید، نوبت به معرفی یک نرم‌افزار کاربردی می‌رسد. هایپریک یک نرم افزار حسابداری ساده، اما بسیار کاربردی برای مدیریت امور مالی مغازه و اصناف مختلف است. هایپریک در عین سادگی، امکانات فوق‌العاده‌ای دارد که کمکتان می‌کند راحت، سریع و بادقت، امور مالی فروشگاه را پیش ببرید. وقت آن رسیده‌است مدیریت مغازه را به Hyperyek بسپارید.

سوالات متداول

1. نرم افزار حسابداری مغازه چه کاربردی دارد؟

حسابداری، مدیریت خرید و فروش، مدیریت هزینه، انبارداری و مدیریت موجودی کالا، مدیریت مشتریان و تامین‌کنندگان را می‌توان به نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی سپرد.

2. هایپریک برای حسابداری مغازه مناسب است؟

بله. هایپریک ویژه سوپرمارکت‌ها، مغازه‎ها و فروشگاه‎هاست و می‌توانید حسابداری کسب‌وکارتان را به هایپریک بسپارید.

3. چطور هایپریک را بخریم؟

برای تهیه اشتراک هایپریک، وارد صفحه لیست قیمت شوید و اشتراک مدنظرتان را انتخاب و تهیه کنید.

آینده حسابداری مغازه خود را با هایپریک تجربه کنید

آینده را امروز شروع کنید

خرید اشتراک