مجله هایپریک مجله هایپریک

آشنایی با 3 نوع نرم‌افزار حسابداری رایج بازار

مقالات آشنایی با 3 نوع نرم‌افزار حسابداری رایج بازار
زمان برای مطالعه: 5 دقیقه

فهرست مطالب

بگذارید اول به این سوال جواب بدهیم. آیا نرم‌افزار حسابداری انواع مختلف دارد؟ صد البته بله! قطعا فروشنده‌ای که چندان دانش حسابداری ندارد، نمی‌تواند با نرم‌افزار هلو کار کند که مختص به حسابدارهاست. نرم‌افزارهای حسابداری با توجه به معیارهای خاصی مانند کاربرد یا محیطی که قرار است با آن کار کنند، به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. این معیارها چه چیزهایی‌اند و چند نوع نرم افزار حسابداری داریم؟ پاسخ این سوال را در ادامۀ مطلب داده‌ایم.

 

معیار دسته‌بندی نرم‌افزارهای حسابداری

معیار در دسته‌بندی انواع نرم‌افزار حسابداری، نیازهای شماست. اگر در بازار، از یک ابزار خاص، دسته‌بندی‌ها و انواع مختلفی می‌بینید، این یعنی برای استفاده از آن وسیله، نیازهای متفاوتی به وجود آمده است. حالا این ابزار را باید مطابق همۀ این نیازها تغییر دارد. در واقع باید زیر مجموعه‌ای برایش طراحی کرد. نرم‌افزار حسابداری هم، به خاطر تفاوت در سطح و نوع نیاز، تغییر کرده است تا زیر مجموعه‌های مختلفی برای پاسخ‌گویی به نیازهای متنوع داشته باشد. برای ساخت زیر مجموعه‌ای از این نرم‌افزار، باید به سوال‌های زیر پاسخ بدهیم:

 • نرم‌افزار حسابداری چه سطحی از امکانات مناسب برای بررسی و تحلیل اطلاعات را ارائه خواهد داد؟
 • نرم‌افزار حسابداری چه میزان از وظایف و امور محوله را پشتیبانی می‌کند؟
 • نرم‌افزار حسابداری امکان خدمات‌دهی به چه تعداد از کاربران را دارد؟
 • نرم‌افزار حسابداری قرار است در چه محیطی به کار گرفته شود؟

 

هر پاسخ متمایزی که به این چهار سوال بدهید، باعث تفاوت در نوع نرم‌افزار می‌شود. یعنی در عمل برای پاسخ به هر یک از این نیازها، باید یک نرم‌افزار حسابداری جدید بسازند.

 

همچنین بخوانید:

تاریخچه صندوق فروشگاهی

 

انواع نرم‌افزار حسابداری

دربارۀ معیارهای دسته‌بندی نرم‌افزارهای حسابداری متنوع و نیاز به ساخت انواع جدید آن صحبت کردیم. با پاسخ دادن به سوال‌های بالا، این سه نوع نرم‌افزار را ساخته‌اند:

 • نرم‌افزار حسابداری شخص؛
 • نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی؛
 • نرم‌افزار حسابداری شرکتی.

هر کدام را در ادامۀ مطلب، توضیح می‌دهیم.

 

هایپریک راه حل نهایی حساب‌وکتاب‌های به هم ریخته.

 

نرم‌افزار حسابداری شخصی

نرم‌افزار حسابداری شخصی کمکتان می‌کند تمام اطلاعات مالی را در یک جا جمع‌آوری و بعد با خیالی راحت، آن‌ها را تحلیل و بررسی کنید. این نرم‌افزار، یک ابزار شخصی به حساب می‌آید. با امکاناتی مانند بانکداری آنلاین، ارائه گزارش‌های ساده، یادآوری رخدادهای مالی و گردآوری صورت حساب‌ها، همراه شماست تا بتوانید هزینه، درآمد و ذخیره پولی‌تان را درست مدیریت کنید. این نوع تقریباً ساده‌ترین و کوچک‌ترین سطح از نرم‌افزار حسابداری است که برای استفاده یک نفر طراحی‌اش کرده‌اند. البته، به احتمال زیاد در بازار، نوعی هم برای مدیریت مالی خانواده با امکان استفاده همۀ اعضای آن، وجود دارد.

 

نرم افزار حسابداری فروشگاهی

این نوع برای مدیریت فروشگاه‌ها و مغازه‌هاست. مسلماً نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی، نسبت به دستۀ نوع قبلی، پیچیده‌تر است و در عین حال، امکانات و کاربردهای بیشتری هم دارد. صاحبان فروشگاه با کمک یک نرم‌افزار صندوق فروشگاهی، می‌توانند اموری مانند انبارداری و حسابداری را با سرعت، دقت و راحتی بیشتری پیش ببرند. بعضی از امکانات نرم افزار حسابداری فروشگاهی را در ادامه بخوانید:

 • داشتن صندوق فروشگاهی یکپارچه؛
 • تحلیل و پایش اطلاعات و گزارش‎دهی پیشرفته؛
 • صدور فاکتور و پیش‌فاکتورهای مختلف؛
 • صدور خودکار انواع سند حسابداری در دفتر روزنامه؛
 • انبارداری و انبارگردانی.

 

در واقع تنها کاری که صاحبان فروشگاه باید انجام بدهند، وارد کردن اطلاعات دقیق در نرم‌افزار است. فرآیندهای بعد از آن مانند محاسبۀ مبلغ نهایی فاکتورها، محاسبۀ سود و زیان و آماده کردن صورت مالی آن، تنظیم ترازنامه، صدور سند حسابداری برای هر تراکنش و…، به عهده نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی است. برای کار کردن با این نرم‌افزارها، نیازی نیست دانش حسابداری بدانید؛ درست مانند نرم‌افزارهای حسابداری شخصی.

 

نرم‌افزار حسابداری شرکتی

اگر بخواهیم پیچیده‌ترین نوع نرم‌افزار حسابداری را مشخص کنیم، انتخاب ما نرم‌افزار حسابداری شرکتی خواهد بود. پیش‌برد عملیات‌های مالی جاری در سازمان‌ها و شرکت‌های کلان جزء وظایف این نرم‌افزار است. نرم‌افزار حسابداری شرکتی، امکاناتی از قبیل تفکیک کامل پرداختی‌ها و دریافتی‌ها، مدیریت صورت‌حساب‌های بانکی و تنظیم صورت مغایرت بانکی، مدیریت حقوق و دستمزد، مدیریت بیمه و… را دارد.

 

سه نوع نرم افزار حسابداری شخصی، فروشگاهی و شرکتی را بشناسید.

 

تمایز نرم‌افزار حسابداری شرکتی و فروشگاهی

با دو نوع نرم‌افزار حسابداری شرکتی و فروشگاهی آشنا شدید. نرم افزارهای شرکتی، قدرت بیشتری در تعیین سطوح مختلف دسترسی به امکانات و منابع دارند. هوش تجاری‌شان هم قدرتمندتر است. همانطور که گفتیم برای کار کردن با نرم‌افزارهای فروشگاهی، نیازی به دانش حسابداری نیست. اما فقط حسابداران یا کسانی که علم حسابداری دارند می‌توانند با نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی کار کنند.

 

انواع نرم‌افزار حسابداری موجود در بازار را شناختید. دربارۀ ویژگی‌ها و کاربردهای هر کدام از آن‌ها نیز مفصل صحبت کردیم. هایپریک، نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی است که با کمک آن می‌توانید صفر تا صد امور فروشگاه را مدیریت کنید و حسابداری فروشگاه را پیش ببرید. اگر دربارۀ هایپریک سوالی دارید، با شماره 02143378 تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

1. نرم افزار حسابداری چیست؟

نرم‌افزاری برای مدیریت امور مالی است که برای کاربردهای مختلف، انواع متفاوتی دارد.

2. نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی با نرم‌افزار حسابداری شرکتی چه تفاوتی دارد؟

در نرم‌افزارهای فروشگاهی، کاربردهای مختص به فروشگاه‌ها مانند صندوق فروشگاهی یا انبارداری تعبیه شده است. نرم‌افزارهای شرکتی، هوش تجاری قدرتمندتری و امکانات مختص به شرکت‌ها مانند محاسبه حقوق و دستمزد، بیمه و… دارند.

3. هایپریک چه نرم افزاری است؟

هایپریک، نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی است که می‌توانید با آن، امور مالی فروشگاهتان را مدیریت کنید تا کارها را سریع، راحت و بادقت بیشتری پیش ببرید.

آینده حسابداری مغازه خود را با هایپریک تجربه کنید

آینده را امروز شروع کنید

خرید اشتراک