انواع سند حسابداری را بشناسید

انواع سند حسابداری را بشناسید

فهرست مطالب

یکی از بخش‎های مهم در مدیریت حسابداری، ثبت سند حسابداری است. سندی که تمام اطلاعات معامله در آن ثبت می‌شود. یک کاربرد مهم سند حسابداری، تقسیم‌بندی و دسترسی سریع به تمامی رخدادهای مالی کسب‌وکار شماست.

 

در این مقاله قرار است درباره چیستی سند حسابداری و انواع آن صحبت کنیم. برای آشنایی با انواع سند حسابداری ادامه مطلب را با دقت بیشتری بخوانید.

 

سند حسابداری چیست؟

سند حسابداری نشان‌دهنده تاثیرات یک رویداد کاری و مالی در سیستم حسابداری است. ثبت و درج یک رویداد مالی که حداقل یک بستانکار و یک بدهکار داشته باشد و در طول یک فرآیند مالی مشخص رخ بدهد را سند حسابداری می‌گوییم. در کنار این دو مورد، باید تاریخ دقیق، دوره مالی، مبلغ و حساب‌ها هم در سند درج شود. قبل از آنکه در دفتر روزنامه رویدادهای مالی را ثبت کنید، باید سند حسابداری را ایجاد کنید. همه رویدادهای مالی از روی یک سری اسناد اولیه، مثل فاکتورهای خرید و فروش در سندهای حسابداری ثبت می‌شوند. یادتان نرود که در هر سند حسابداری طرف بدهکار باید دقیقا برابر با طرف بستانکار باشد.

 

اجزاء تشکیل‌دهنده سند حسابداری

برای آنکه بتوانید دقیق‌تر سند حسابداری را درک کنید، بهتر است سری به اجزاء تشکیل‌دهنده آن بزنیم. البته در بخش تعریف سند حسابداری، به اجزاء تشکیل‌دهنده آن اشاره کردیم. این سند از اجزاء زیر تشکیل شده‌است:

 

  • آرتیکل سند حسابداری

به ثبت و درج یک رویداد مالی آرتیکل می‌گویند که حداقل یک طرف بدهکار و بستانکار داشته باشد. هر آرتیکل شامل مبلغ، شرح و کد حساب است. هر آرتیکل توضیحات مربوط به آن رویداد مالی و شماره ردیف هم دارد.

 

  • تاریخ سند حسابداری

همانطور که گفتیم اسناد حسابداری برای ثبت تراکنش‌های مالی ایجاد می‌شوند. بنابراین باید تاریخ تراکنش‎های مالی، دقیق در سند حسابداری باشد.

 

  • شماره سند حسابداری

برای هر سند، بر اساس سیستم شماره‌گذاری مدیریت مالی‌تان، باید یک شماره سند در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال، سیستم شماره‌گذاری کسب‌وکار شما شامل گروه حساب‌ها، حساب‌های کل، کد پروژه یا حتی کد قرارداد است.

 

  • بستانکار و بدهکار

برای ثبت سند حسابداری ساده باید حساب بدهکار، مبلغ بدهکاری، حساب بستانکار و مبلغ بستانکاری را هم مشخص کنید. ممکن است چند بدهکار و چند بستانکار داشته باشید که می‌توانید همه آن را وارد سند حسابداری کنید.

 

  • تهیه کننده و تأییدکننده سند حسابداری

بهتر است سند حسابداری نام تهیه کننده سند و نام فردی را داشته باشد که سند حسابداری را کنترل و تأیید کرده‌است.

 

اجزاء تشکیل‌دهنده سند حسابداری

 

کاربرد سند حسابداری

سازمان‌های نظارتی و مالیاتی برای حسابرسی مالی کسب‌وکارها به این سندها نیاز دارند. اگر می‌خواهید گزارش‌های مالی منظم و موثقی داشته باشید، باید ثبت این اسناد را جدی بگیرید. تمام فاکتورهای خرید و فروش، قبض‌ها، رسیدها و … باید در سند حسابداری ثبت شوند. با این کار، میزان خطا در ثبت رویدادهای مالی کمتر خواهد شد. نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی هایپریک، بعد از ثبت هر فاکتور، سند حسابداری را به‌صورت خودکار ثبت می‌کند تا حسابی دقیق داشته باشید.

 

همچنین بدانید:

3 کاربرد مهم دستگاه کارت خوان برای نرم افزار صندوق فروشگاهی

 

انواع سند حسابداری

حالا که می‌دانید سند حسابداری چیست، از چه اجزائی تشکیل شده‌است و به چه کاری می‌آید، وقتش است با انواع آن آشنا شوید.

 

سند ساده و مرکب

دو نوع اصلی سند حسابداری، ساده و مرکب نام دارند. سند ساده، نوعی است که در آن یک طرف بستانکار و یک طرف بدهکار وجود دارد. سند مرکب هم برای زمانی است که طرف بستانکار یا بدهکار، بیشتر از یک نفر باشند. احتمالا در اینترنت اسم سند دائمی و موقت را هم دیده باشید. سند موقت را می‌توانید بعدا اصلاح یا حذف کنید. اما سند دائمی را نمی‌شود تغییر داد، قابل اتکاست و اعتبار بیشتری دارد.

 

سند افتتاحیه

افتتاحیه یعنی شروع! هنگام شروع دوره مالی جدید، شما یک سند افتتاحیه خواهید داشت. در این سند مانده حساب‌ دوره مالی قبلی آورده می‌شود. تا وقتی این سند تنظیم نشود، حسابدار نمی‌تواند ثبت دوره مالی جدید را شروع کند. یک سند افتتاحیه شامل دارایی‌های شما، سرمایه کلی و میزان بدهی‌های شرکت است. یعنی همان بدهکار، بستانکار و مبلغ!

 

سند سود و زیان

به نظرتان بهتر نیست آن را کارنامه اعمال فروشگاه صدا کنیم؟ چرا که میزان سود و زیان فروشگاه و کسب‌وکارتان در آن مشخص شده‌است. برای بستن حساب‌های موقت، از این نوع سند استفاده می‌کنند. در سند صورت سود و زیان تمامی ‌رویدادهای مالی، عملیاتی و غیرعملیاتی بررسی می‌شود و نتیجه آن در گزارش نهایی آورده می‌شود. این هم از انواع سند حسابداری که به عنوان صاحب کسب‌وکار باید بشناسیدشان.

 

آموزش ثبت سند حسابداری در نرم افزار هایپریک

نرم افزار هایپریک، یک نرم افزار حسابداری فروشگاهی است که با کمک آن می‌توانید بخش‌های مختلف فروشگاه را مدیریت کنید. بخش‌هایی مانند خرید، فروش، هزینه، انبارداری، حسابداری، صندوق فروشگاهی، مشتریان، تامین‌کنندگان و … . برای کار کردن با هایپریک و حسابداری مغازه، نیازی به دانش حسابداری هم ندارید. در هایپریک بعد از ثبت هر فاکتور، سند حسابداری آن  خودکار ثبت می‌شود و نیازی نیست آن را دستی ثبت کنید. این اسناد را در کدام بخش می‌توانید ببینید؟ در دفتر روزنامه!

 

این مقاله را با دقت خواندید؟ پس آشنایی با انواع سند حسابداری تکمیل شد. حالا می‌دانید سند حسابداری چیست، چه کاربردی دارد، اجزاء آن را شناختید و درباره انواعش هم صحبت کردیم. ثبت سند حسابداری به‌صورت منظم، کمکتان می‌کند تا یک حساب موثق و دقیق داشته باشید. Hyperyek، حسابداری هوشمند و خستگی‌ناپذیر شماست که می‌توانید حسابداری فروشگاهتان را به دستان پرتوان آن بسپارید.


ثبت نظر


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

آینده را امروز شروع کنید