مدیریت و کنترل موجودی

مدیریت و کنترل موجودی فروشگاه با هایپریک

فهرست مطالب

نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی

اگر شکل کسب و کارتان به گونه‌ای است که شامل یک انبار متوسط یا وسیع می‌شود، ما به شما خرید نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی را پیشنهاد می‌کنیم. شاید این صرفاً یک پیشنهاد باشد اما با در نظر داشتن واقعیت‌های عملی فضای کار، حقیقت این است که خرید این نرم افزار یک الزام برای پیشرفت کسب‌وکارتان است. در کنار این دسته از مخاطبان، حتی اگر در حال حاضر نیز، یکی از این گونه نرم افزارها را در فضای کسب و کار خود به کار بسته‌اید، همچنان مطالعه این یادداشت خالی از لطف نیست. شاید بسته به مزایا و عملکردهای طرح‌شده در این یادداشت، حس کنید که نیاز است تا نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی جدید و بهتری را خریداری کنید. گاهی تغییر یک نرم افزار مهم در محیط کسب‌وکار، می‌تواند یک گام مثبت و بزرگ رو به جلو باشد. پس تا انتها با ما همراه باشید.

مزایای نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی

اگر در این مورد تردید دارید که آیا باید یک نرم افزار صندوق فروشگاهی بخرید یا نه، شما را دعوت می‌کنیم تا همراه با ما مزایای استفاده از این نرم افزار را مرور کنید. هرچند پوشش تمام مزایای نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی در قالب یک یادداشت و چند بخش ممکن نیست اما تلاش می‌کنیم تا در ادامه، برخی از برجسته‌ترین و مهم‌ترین مزایای آن را مرور کنیم. در نظر داشته باشید که مثلاً هر یک از این مزیت‌ها به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم منجر به افزایش رضایت مشتریان یا افزایش درآمد واحد صنفی می‌شوند. پس در نظر داشته باشید که این موارد تنها بخشی از مزایای این نرم افزار را شامل می‌شوند و از پرداختن به این موارد بدیهی پرهیز می‌کنیم.

مزایای نرم افزار کنترل موجودی
امکانات نرم افزار مدیریت موجودی انبار

تسهیل مدیریت موجودی کالا

بدیهی است که اولین مزیتی که می‌توان برای یک نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی در نظر گرفت، تسهیل مدیریت موجودی کالا، از طریق مشارکت در ثبت و نگهداری اطلاعات مربوط به انبارهاست. البته انبارها صرفاً یک مثال بوده و با یک نرم افزار مناسب و قدرتمند، می‌توان تمام بخش‌های زنجیره تأمین را زیر نظر داشت؛ از خط تولید تا قفسه فروشگاه‌ها! این نرم افزار با ثبت برخط تغییرات اقلام موجود، در تعامل با متصدیان انبارها، پروسه انبارگردانی را تسهیل می‌کنند. این در حالی است که در شیوه سنتی، شخص باید به صورت دستی اطلاعات را ثبت یا تغییر دهید؛ شیوه‌ای که سوای سختی‌های بسیار، دقت چندانی هم ندارد. موضوعی که حل آن بر عهده یکی دیگر از مزایای این نرم افزار است.

 

افزایش بهره‌وری از طریق افزایش دقت

دقت فاکتور بسیار مهمی در پروسه مدیریت و کنترل موجودی کالاست؛ به طوری که مستقیماً بر میزان بهره‌وری کل مجموعه مؤثر است. تصور کنید در یک سیستم عرضه متمرکز، مانند یک فروشگاه، در مورد میزان موجودی یک کالا اطلاعات غلطی ثبت شده و در عمل آمارها موجودی را چندین برابر واقعیت نشان دهند. حال در این صورت اگر یک حراج برگزار شود، هیچ نتیجه‌ای جز بی‌اعتباری واحد صنفی به همراه ندارد زیرا مشتریان با قفس‌هایی خالی و نبود کالا مواجه می‌شوند. اتفاقی که به آن قطع ناگهانی زنجیره تأمین گفته می‌شود. با افزایش دقت و برقراری یک اتوماسیون بی‌نقص، این مشکل برای همیشه از بین رفته و احتمال قطع زنجیره تأمین به علت چنین خطاهایی کاهش می‌یابد.

ثبت و ساماندهی اطلاعات حیاتی مربوط به موجودی

انبارگردانی و مدیریت و کنترل موجودی، صرفاً ثبت ورود و و خروج اقلام مختلف نیست؛ در کنار ورود و خروج باید اطلاعات حیاتی دیگری نیز ثبت شوند. در نظر داشته باشید که مثلاً تاریخ انقضا و تاریخ تولید اطلاعاتی هستند که باید ثبت و نگهداری شوند. به طور مثال مشخص شود که کمپوت‌های دپو شده در قفسه‌های سوله (A1) تاریخ انقضای کمتری نسبت به قفسه‌های سوله (C7) دارند و در هنگام صدور مجوز خروج، کالاهای مربوط به سوله اول انتخاب شوند. این در حالی است که مثلاً بسته به تاریخ ورود، ممکن است قیمت کالاها نیز بسته به تاریخ تولید تغییر داشته باشند. به هر حال یک نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی موفق، باید در بایگانی و بازخوانی این دست اطلاعات نیز از اتوماسیون و سازوکارهای هوشمند پیروی کند. مثلاً بسته به نیاز کاربر دسته‌بندی اقلام را بر مبنای تاریخ ورود انجام دهد.

یکپارچگی ساختار فروش و تأمین

یکی دیگر از مزایای جذابی که می‌توان برای یک نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی موفق قائل شد، ایجاد یکپارچگی بین ساختار فروش و تأمین کالاست. اینکه یک نرم افزار بتواند به طور همزمان اطلاعات صندوق فروش را با اطلاعات انبار مطابقت داده و رابطه معناداری بین آن‌ها ایجاد کند. این یکپارچگی خود منجر به مزایای متعددی می‌شود. به طور مثال به طور آنی از بخش فروش، دسترسی کاملی به اطلاعات موجودی وجود دارد و همچنین در صورت لزوم می‌توان درخواست خروج کالا از انبار و ورود به قفسه‌ها را صادر کرد. در مجموع یکپارچه‌سازی یک گام اساسی به سمت توسعه اتوماسیون کارآمد است و نرم افزار مدیریت می‌تواند در این مسیر نقش کلیدی ایفا کند.

یک نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی موفق

اگر احساس می‌کنید که نرم افزار مدیریت و کنترل موجودی که در حال حاضر در اختیار دارید چنین مزایایی برای کسب‌وکار شما به ارمغان نیاورده یا از اساس، چنین نرم افزاری در سیستم کاری خود ندارید، پیشنهاد می‌کنیم تا با دقت ویژگی‌های نرم افزار صندوق فروشگاهی هایپریک را به عنوان یک الگوی موفق بررسی کنید. این نرم افزار ویژگی‌های مثبت زیادی دارد از جمله:

  • ثبت تمام اطلاعات حیاتی و اساسی در مورد کالاهای ورودی و خروجی
  • امکان نمایش تعداد موجودی کالاها بر اساس دسته‌بندی‌های مختلف و به شکل آنی
  • ارائه گزارش دقیق در مورد تعداد خریدها و فروش‌های مربوط به بازه‌های زمانی مختلف؛ روزانه یا ماهانه
  • ثبت و اشتراک گزارش‌های مربوط به جابجایی و گردش کالا در فضای داخلی کسب‌وکار
  • ارائه گزارش خروجی به صورت اکسل به منظور اطلاع مدیریت یا سایر بررسی‌های مالی
  • ارائه گزارش در مورد میزان فروش اقلام مختلف و هشدار در مورد کاهش موجودی یک قلم خاص
  • امکان یکپارچه‌سازی واحدهای فروش و سیستم انبارگردانی با وجود تحت وب بودن هایپریک
  • پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته، به منظور حل مشکلات یا ارائه مشاوره در مورد نحوه عملکرد آن
مدیریت موجودی انبار با نرم افزار
برنامه حسابداری برای مدیریت موجودی

ثبت نظر

آینده را امروز شروع کنید