مالیات چیست؟ همه آنچه که باید در مورد مالیات بدانید

مالیات چیست؟ همه آنچه که باید در مورد مالیات بدانید

فهرست مطالب

مالیات چیست؟

مالیات، جریمه یا هزینه؟ مسئله این است.

دولت و مسئولین کشورها برای حفظ نقدینگی و فراهم نمودن هزینه خدمات رفاهی، بهداشتی، حمل و نقل، شهرداری و… قوانین خاصی وضع نموده اند. پرداخت مالیات یکی از قوانین و راه های تامین هزینه های خدمات شهری می باشد. خراج در واقع، نوعی پرداخت هزینه ی بهره گیری از خدمات شهری و منابع کشوری، توسط افراد جامعه محسوب می‌شود. دریافت عوارض به هزینه های خدماتی محدود نمی‌شود و در اصل شامل انتقال بخشی از درآمد و دارایی افراد جامعه به حساب دولت گفته می‌شود. پرداخت عوارض معین شده، امری قانونی است که همه ی افراد و صاحبان کسب و کارها موظف به پرداخت آن می باشند. عوارض در واقع، سبب بهبود ارائه ی خدمات شهری و کاهش فاصله طبقاتی میان افراد جامعه می‌گردد.

تعریف جامع مالیات

مالیات در واقع، به نوعی هزینه ی اجتماعی و شهری اطلاق می‌گردد که شهروندان در ازای استفاده از امکانات رفاهی و منابع ملی موظف به پرداخت آن می باشند. از نظر اقتصاد دانان عوارض به دو نوع عوارض بر مصرف و عوارض بر درآمد تقسیم می‌شود. عوارض بر مصرف، اغلب به منظور کاهش مصرف کالا و خدمات مدنظر وضع می‌شود. خراج بر مصرف سوخت و تنباکو، سبب کاهش مصرف و افزایش سود دولت ها می‌گردد. در حالیکه خراج بر درآمد، به نسبت افزایش درآمد مشاغل، روند صعودی دارد. 

یعنی به نسبت درآمد مشاغل تعیین می‌شود و سبب کاهش اندوخته فرد و افزایش سود دولت می‌گردد. عوارض به طور کلی سبب بهبود کیفیت ارائه خدمات شهری و رفاهی می گردد. دولت های قانونمند در ازای دریافت عوارض، برنامه های رفاهی متعددی را برای شهروندان برنامه ریزی می‌کنند. پرداخت عوارض، امری قانونی می باشد که عدم پرداخت آن، جرم محسوب می‌شود. بنابراین عوارض به عنوان وظیفه ای همگانی، در بهبود اوضاع جامعه و حفظ نقدینگی دولت موثر می باشد.

مهمترین مزیت نرم افزار حسابداری فروشگاهی

انواع مالیات

مالیات نوعی هزینه اجتماعی است که در ازای تمدن شهری، استفاده از خدمات و امکانات رفاهی پرداخت می‌شود. عوارض به تناسب نوع پرداخت در دو نوع مستقیم و غیر مستقیم دسته بندی می‌شوند. شهروندان علاوه بر پرداخت عوارض بهره گیری از منابع کشوری، موظف به پرداخت عوارض مستقیم مانند عوارض بر درآمد، عوارض بر ارث، عوارض بر دارایی، عوارض بر حقوق، عوارض بر مستغلات، عوارض بر شرکت ها و حق تمبر می باشند. عوارض مستقیم، متناسب با سطح و وضعیت زندگی شهروندان تنظیم می‌گردد. عوارض غیر مستقیم شامل؛ عوارض بر واردات، عوارض بر مصرف، عوارض بر فروش، عوارض بر حق گمرک، عوارض بر فرآورده های نفتی، عوارض بازرگانی و… می باشد. در ادامه به بررسی و توضیح برخی از عوارض ها می پردازیم.در مورد انواع مالیات بیشتر خوانید.

عوارض بر دارایی

عوارض بر دارایی، به تمام دارایی و ثروت فرد تعلق می‌گیرد و اغلب با هدف تنظیم فاصله ی طبقاتی فاحش صورت میگیرد. دولت سالانه، درصدی از ارزش نقدی دارایی و ثروت فرد اعم از املاک، ارث و پول نقد را به عنوان عوارض مقرر می‌گرداند که فرد موظف به پرداخت آن می باشد. عوارض بر دارایی در حالت کلی به منظور تعدیل ثروت، وضع می‌شود و سبب تناسب وضعیت مالی افراد جامعه می‌گردد.

عوارض بر درآمد

 عوارض بر درآمد، سبب انتقال قسمتی از دستمزد و درآمد شرکت ها و افراد به دستگاه دولت می‌گردد. عوارض بر درآمد اغلب به صورت درصدی و به تناسب درآمد معین می‌شود که اغلب به صورت متغیر است. عوارض بر درآمد شامل مشاغل پر درآمد، املاک، اجاره املاک، کشاورزی و دستمزد می گردد.

عوارض بر ارث

به استناد ماده 17 موجود در قانون عوارض، اموال به جا مانده از متوفی، اعم از منقول و غیر منقول شامل عوارض می گردند. عوارض اموال متوفی پس از کسر هزینه های کفن و دفن و پرداخت بدهی های متوفی به نسبت میزان ارزش اموال، تعیین می‌گردد.

عوارض املاک و اراضی

عوارض بر املاک شامل؛ اجاره ی املاک، نقل و انتقال سند املاک و املاک بدون اجاره نامه می باشد. یعنی مالک املاک مذکور، درصدی از ارزش نقدی املاک را به عنوان خراج به دولت انتقال می‌دهند.

ترازنامه مالیاتی چیست؟

ترازنامه مالیاتی یا برگه وضعیت مالی، شامل تمام دارایی ها و بدهی های یک شرکت می باشد که به صورت دقیق یادداشت شده اند. ترازنامه شامل دو ستون مجزا می باشد که یک بخش شامل دارایی ها، املاک، تجهیزات و ابزارآلات شرکت می باشد و بخش دیگر شامل بدهی ها، وام ها و حقوق سهامداران می باشد. نکته قابل توجه در تنظیم ترازنامه، تراز و یکسان بودن دو ستون مذکور میباشد. ذکر دقیق تمامی دارایی ها و حقوق سهامداران از نکات مهم در تنظیم ترازنامه توسط حسابداران مالی شرکت ها می باشد. تهیه ترازنامه اغلب در پایان دوره مالی به منظور ارزیابی وضعیت سود و زیان شرکت ها تهیه میشود. مزایای تهیه ترازنامه شامل موارد زیر می باشد.

  • برآورد احتمالی دارایی ها و بدهی های شرکت
  • پیش بینی وضعیت مالی شرکت در آینده
  • برنامه ریزی برای آینده شرکت و مدیریت انبارداری فروشگاهی
  • محاسبه مالیات سالانه ی شرکت

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده یا به اختصار”VAT”، عوارضی عمومی محسوب می‌شود که طی سال‌های اخیر توسط دولت تعیین شده است. عوارض بر ارزش افزوده از مرحله تولید تا توزیع و مصرف کالا و خدمات، وضع می‌شود و توسط افراد مختلف در مراحل گوناگون پرداخت می‌شود. عوارض مذکور به سه دسته تولیدی، درآمدی و مصرفی تقسیم می‌شود و افراد زیادی موظف به پرداخت آن می باشند. به طور مثال یک کیسه برنج از مرحله تولید و بسته بندی تا توزیع و مصرف توسط مصرف کننده، شامل مالیات های گوناگون می باشد که توسط تولید کننده، فروشنده و مصرف کننده پرداخت میشود. بنابراین تولید کننده و مصرف کننده، عوارض بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند. به طور کلی، هر فرد با مصرف بیشتر مشمول پرداخت عوارض بیشتر و هر تولید کننده با میزان تولید بیشتر، مشمول مالیات کمتر خواهد بود.

 

فرار مالیاتی

فرار مالیاتی یا Tax evasion، شامل تلاش های قانونی و غیرقانونی فرد مشمول عوارض، به منظور عدم پرداخت مالیات می باشد. این پدیده در اغلب کشورها مشاهده می‌شود و اغلب مشمولان عوارض بر درآمد و دارایی از فعالان آن می باشند. افراد بسیاری سعی در تغییر میزان عوارض یا به تعویق انداختن زمان پرداخت عوارض می نمایند که در انتها با قوانین اداره عوارض روبرو خواهند شد. تمام اقدامات گریز از پرداخت عوارض، جرم محسوب می‌شوند و قانونگذار می‌تواند فرد مجرم را محاکمه نماید.

 

ثبت نظر

آینده را امروز شروع کنید