گزارش‌های مالی لازم برای یک فروشگاه

گزارش‌های مالی لازم برای یک فروشگاه

فهرست مطالب

اگر برنامه‌ای برای تجزیه و تحلیل وضعیت فروشگاهتان با استفاده از گزارش‎‌های مالی ندارید، باید بگوییم مسیر اشتباهی را انتخاب کرده‌اید. مسیری که ممکن است انتهای آن ضرر و زیان زیادی باشد. برای گرفتن تصمیم‌های سودبخش و مفید، باید گزارش‎های منظمی از بخش‎های مختلف فروشگاهتان داشته باشید. با وجود این گزارش‎هاست که متوجه خواهید شد چقدر سود و زیان کرده‌اید، چه موقع باید کالاهای جدید سفارش بدهید و به طور کلی، قدم بعدی‎تان چه خواهد بود. در مقاله زیر می‎خواهیم درباره گزارش‌های مالی فروشگاه صحبت کنیم “گزارش‌های مالی که برای فروشگاهتان به آن‌ها نیاز دارید ” و گزارش‎هایی که برای مدیریت بهتر فروشگاه به آن‎ها نیاز خواهید داشت. با تلگرام هایپریک نیز همراه باشید.

 

کدام‌ یک از گزارش‌های مالی برای فروشگاه نیاز است؟

در مقدمه مقاله، به اهمیت وجود گزارش‎های منظم مالی برای ادامه حیات فروشگاه صحبت کردیم. برای آنکه بتوانید بخش حسابداری منظم و مرتب داشته باشید، قدم‌های بعدی را دقیق‌تر و با اطمینان خاطر بردارید و هر روز به موفقیت‌های بیشتری در کسب‌وکارتان برسید، به گزارش‎های مالی منظم نیاز دارید. کدام‌یک از گزارش‎های مالی برای فروشگاه نیاز است؟ در ادامه بخوانید.

 

ترازنامه

در ترازنامه وضعیت دارایی‌ها، بدهی‌ها و حقوق سهامداران شرکت آورده می‌شود. اگر جایی اسم وضعیت مالی به گوشتان خورد، منظور همان ترازنامه است. چرا اسمش ترازنامه است؟ چون در آن باید دارایی‌ها با مقدار بدهی و حقوق سهامداران تراز یا همان برابر باشد. برای آنکه بدانید وضعیت مالی کسب‌وکارتان در چه حالی است، به ترازنامه نیاز دارید.

 

گزارش دفتر روزنامه

جمع گردش هر کد حساب به تفکیک روزها در دفتر روزنامه قرار می‌گیرد. در واقع کلیه معاملات و رویدادهای مالی یک شرکت با تاریخ انجام آن، در دفتر روزنامه ثبت می‌شود. اسم آن را روزنامه گذاشته‌اند زیرا هر روز، باید تمام معاملات در آن ثبت شود. اطلاعاتی که در این دفتر ثبت می‌شود را بعدا به سند حسابداری منتقل می‌کنند. بنابراین ستو‌ن‌هایی برای درج شماره سند حسابداری، تاریخ، شرح، مبلغ بدهکار و مبلغ بستانکار هر رویداد را دارد.

 

گزارش سود و زیان

حتی اگر هیچ کدام از گزارش‎های دیگر را نداشته باشید، حتما تا به حال گزارش سود و زیان کسب‌وکار را آماده‌ کردید. اگر نه، چطور تا به حال متوجه می‌شدید که کسب‌وکارتان به سوددهی رسیده‌است یا نه؟ از اسمش معلوم است که میزان سوددهی یا زیان‌دهی فروشگاهتان را مشخص می‌کند. در واقع این گزارش به شما می‌گوید که باید ادامه بدهید یا خیر! یا برای ادامه دادن باید چقدر تلاش کنید. در صورت مالی سود و زیان، درآمد‌ها، هزینه‌ها و میزان سود یک مجموعه ذکر می‌شود.

 

گزارش هزینه‌ها

گزارش هزینه‌ها را نباید فراموش کرد. در کنار خرید و فروش، مشخص می‌کند کسب‌وکار شما سودده است یا خیر. در گزارش هزینه‌ها، باید زمان، مبلغ و نوع هزینه را مشخص کنید. گزارش هزینه‌ها کمکتان می‌کند بتوانید میزان خرج کسب‌وکارتان را بسنجید و جاهایی را پیدا کنید که می‌توانید در آن صرفه‌جویی کنید.

 

گزارش پرفروش‌ها و کم‌فروش‎ها

گزارش پرفروش‌ها برای این است که بدانید کدام محصول طرفداران بیشتری داشته و برای سودآوری و فروش بیشتر از آن، برنامه بریزید. گزارش کم‌فروش‎ها هم مشخص می‌کند که مشتریانتان از کدام کالا استقبال نکرده‌اند. در واقع این دو گزارش، برنامه خریدهای بعدی‌تان را مشخص خواهند کرد.

 

گزارش خرید

این گزارش به شما می‌گوید که در یک بازه زمانی مشخص، کدام محصول را بیشتر از همه خریده‌اید و چه مقدار برای خرید آن هزینه کرده‌اید. بعد می‌توانید آن را با گزارش پرفروش‌ها مقایسه کنید تا ببینید آیا بیشترین محصولی که خریدید، همان محصول پرفروشتان بوده یا خیر. این گزارش کمکتان می‌کند تا در آینده برای خرید برنامه بهتری بریزید.

 

گزارش حساب اشخاص

این گزارش تعداد فاکتورهای مربوط به هر شخص را طی یک دوره نشان می‌دهد. اگر اهل خرید و فروش نسیه و چکی باشید، حتما به این گزارش نیاز خواهید داشت. در حساب اشخاص، اطلاعات هر خرید و فروش و نوع پرداخت یا دریافت هزینه آن برای هر شخص را می‌بینید. در این گزارش نوع تراکنش، مبلغ، نوع دریافت یا پرداخت، اسم شخص، اطلاعات شخصی مانند شماره تلفن، وضعیت تراکنش و تاریخ آن قرار دارد.

 

همچنین بدانید:

بهترین نرم افزار حسابداری برای سوپرمارکت

 

کدام‌یک از گزارش‌های انبارداری برای فروشگاه نیاز است؟

گزارش‌های مالی مورد نیاز برای برنامه‌ریزی مالی و بررسی وضعیت سود و زیان فروشگاه را بررسی کردیم. بد نیست اشاره کوچکی هم به گزارش‌های انبارداری کنیم. این گزارش‌ها کمکتان می‌کند تا از وضعیت انبار باخبر باشید و برای خرید محصولات جدید یا فروش کالاها، برنامه آگاهانه‌تری بریزید.

 

 گزارش موجودی انبار

 گزارشی که منظم باید آن را بررسی کنید، موجودی انبار است. گزارش موجودی انبار، شامل اسم محصول، اگر بارکدی تعریف کرده باشید، بارکد آن، موجودی، قیمت خرید، قیمت فروش و … است. از این گزارش بیشتر برای انبارگردانی استفاده می‌شود.

 

گزارش ورود و خروج به انبار

اگر حواله ورود و خروج از انبار را ثبت نکنید، چطور می‌خواهید از اوضاع موجودی کالاهایتان با خبر باشید! با ثبت کردن این حواله و گزارش‌گیری از آن، کالاهایتان را مدیریت می‌کنید. با این گزارش راحت‌تر می‌توانید دلیل اختلافات احتمالی بین موجودی نظری و واقعی انبار را پیدا کنید.

 

ویژگی‌های گزارش‌های مالی دقیق چیست؟

یک گزارش مالی دقیق باید بازه تاریخی مشخصی داشته باشد. تمامی حساب‌وکتاب‎های آن بازه تاریخی نیز از ریزترین تا درشت‌ترین در این گزارش‌ آمده باشد. نکته دیگر تفکیک اطلاعاتی درست است. یعنی تمام اطلاعات مربوط به هر تراکنش از مبلغ گرفته تا زمان، طرف حساب، نوع تراکنش و … باید دقیق و درست آمده باشد.

اگر قرار است گزارش‌های مالی را برای سازمان خاصی ارسال کنید، پس باید آن را طوری طراحی کنید و بنویسید که طبق استانداردهای سازمان مدنظرتان باشد. گزارش‌های مالی دقیق و درست، ساختاری کلی به جزئی دارند. یعنی خواننده می‌تواند کلیات حساب‌وکتاب‌ها را ببیند و در صورت نیاز، سراغ جزئیات آن برود. درست بودن و صحت اطلاعات را هم نباید فراموش کنید.

 

اینفوگرافی گزارش های لازم مالی برای فروشگاه ها چیست

همچنین بدانید:

چه نرم افزار حسابداری برای سوپرمارکت بخریم؟

 

هایپریک کدام‌یک از گزارش‌های مالی را آماده می‌کند؟

یکی از ویژگی‌های کاربردی Hyperyek، آماده کردن گزارش‎‌های مالی و انبارداری، آن هم به‌صورت خودکار است. اگر با نرم‌افزار هایپریک فروشگاه را مدیریت کنید و حسابداری را به آن بسپارید، آن‌وقت گزارش‌های آماده و دقیقی در بازه زمانی دلخواهتان خواهید داشت. هایپریک چه گزارش‎هایی را در اختیارتان قرار می‌دهد؟ این گزارش‌ها را:

 • سود و زیان؛
 • پرفروش‌ها؛
 • هزینه‌ها؛
 • بیشترین خرید؛
 • دفتر روزنامه؛
 • موجودی انبار؛
 • سر رسیدها؛
 • ورود و خروج به انبار؛
 • سود و زیان؛
 • حساب اشخاص؛
 • فصلی.

 

در این مقاله گزارش‌های مالی که برای فروشگاهتان به آن‌ها نیاز دارید را معرفی کردیم. همینطور دو گزارش انبار را هم مختصر تعریف کردیم تا با آن‌ها هم آشنا باشید. گزارش‌گیری و بررسی منظم آن‌ها را دست کم نگیرید. کمک گرفتن از آن‎ها، به تصمیم‌های آگاهانه منجر می‌شود و در نتیجه، موفقیت کسب‌وکارتان را رقم می‌زند. بنابراین، هر ماه، وقتی برای گزارش‌گیری، بررسی، تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری نهایی بگذارید.


ثبت نظر


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

آینده را امروز شروع کنید